Наукова періодика України Український терапевтичний журнал


Стрільчук Л. М. 
Порівняння швидкості осідання еритроцитів та рівня С­реактивного протеїну (огляд літератури та власні дослідження) / Л. М. Стрільчук // Український терапевтичний журнал. - 2019. - № 2. - С. 96-102. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UTJ_2019_2_16
Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) та С-реактивний протеїн (С-РП) використовуються для діагностики та контролю перебігу запальних станів і забезпечують розуміння патофізіологічних основ хвороби. Мета роботи - оцінити стан проблеми використання ШОЕ та С-РП за даними літератури та власними клінічними спостереженнями. Проведено огляд літератури в базі PubMed та вітчизняних джерелах. Проаналізовано власні результати обстеження 373 хворих з геморагічним васкулітом, ревматичною гарячкою, гострими формами ішемічної хвороби серця (ІХС), розподілених за порівнянними групами залежно від стану жовчного міхура (ЖМ). Дані опрацьовано з використанням програми Statistica 6.0; за поріг значущості прийнято p << 0,05. Для серологічної діагностики гострих хвороб перевага надається С-РП, який продукується печінкою для розпізнання та елімінації чужорідних патогенів, ендотоксинів, некротизованих чи апоптотичних клітин. При гострих запальних станах С-РП може зрости до 50 - 100 мг/л упродовж 4 - 6 год після дії патогенного стимулу. ШОЕ починає збільшуватися пізніше - в межах 24 - 48 год після початку запалення. Частота дискордантних змін ШОЕ та С-РП серед усіх госпіталізованих пацієнтів становить 12 %. Мінімальним значення ШОЕ було у пацієнтів з ІХС, яким планувалось аортокоронарне шунтування за умов інтактного ЖМ (12,71 +- 1,75) мм/год) та перегину тіла міхура (9,92 +- 1,10) мм/год), а максимальним - за умов геморагічного васкуліту (19,18 +- 2,95) мм/год). Середній рівень С-РП у хворих на геморагічний васкуліт у 2,5 разу перевищував норму (7,51 +- 1,22) мг/л), а при ревматичній гарячці був найбільшим (19,57 +- 4,36) мг/л; p << 0,05). Висновки: зміни ШОЕ та С-РП не є тотожними, що вимагає визначення обох цих параметрів. Дискордантні зміни цих показників можуть бути зумовлені нозологією, віком, статтю, наявністю ожиріння, станом ЖМ. Стан ЖМ впливає на вираженість системного запалення, яка є максимальною за умов постзапальних деформацій шийки, ознак перенесеного холециститу, холелітіазу та холецистектомії в анамнезі. Зміни ШОЕ та С-РП нерідко можуть бути дискордантними, у тому числі при ревматичній гарячці та геморагічному васкуліті.
  Повний текст PDF - 1.055 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Стрільчук Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Стрільчук Л. М. Порівняння швидкості осідання еритроцитів та рівня С­реактивного протеїну (огляд літератури та власні дослідження) / Л. М. Стрільчук // Український терапевтичний журнал. - 2019. - № 2. - С. 96-102. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UTJ_2019_2_16.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського