Наукова періодика України Український терапевтичний журнал


Кадикова О. І. 
Метаболізм вуглеводів і ліпідів у хворих на ішемічну хворобу серця й ожиріння з різними генотипами гена інтерлейкіну­6 (С­174G) / О. І. Кадикова // Український терапевтичний журнал. - 2017. - № 1. - С. 70-75. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UTJ_2017_1_13
Мета роботи - оцінити порушення вуглеводного та ліпідного обмінів у хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) й ожиріння залежно від різних генотипів гена інтерлейкіну-6 (C-174G). Було проведено комплексне обстеження 222 хворих на ІХС та ожирінням. Групу порівняння склали 115 хворих на ІХС з нормальною масою тіла. До контрольної групи ввійшли 35 практично здорових осіб. Додатково хворих на ІХС й ожиріння було розподілено на підгрупи залежно від генотипу гена інтерлейкіну-6 (ІЛ-6) (C-174G): до першої підгрупи ввійшли носії G/G генотипу (n = 131), до другої - C/G генотипу (n = 67), до третьої - C/C генотипу (n = 24). Дослідження алельного поліморфізму C-174G гена ІЛ-6 проводили за допомогою методу полімеразної ланцюгової реакції з електрофоретичною детекцією результатів. З метою контролю вуглеводного обміну рівень глюкози визначали за глюкозооксидантним методом, вміст глікозильованого гемоглобіну (HbA1c) - фотометричним методом, концентрацію інсуліну - імуноферментним методом. Показники ліпідного обміну визначалися за допомогою ферментативного методу на автоаналізаторі в сироватці крові натще та за формулами. Також визначали антропометричні показники обводу талії (ОТ) і стегна (ОС), обвід шиї (ОШ). Індекс Кетле для характеристики ожиріння, а також індекс інсулінорезистентності (ІР) HOMA визначали за відомими формулами. Дослідження показників вуглеводного обміну у хворих на ІХС й ожиріння залежно від генотипів поліморфного локусу C-174G гена ІЛ-6 показало, що у пацієнтів з генотипами C/C та C/G рівень глюкози, HbA1c, інсуліну й індекс IP HOMA не відрізнявся від нормативних значень. У свою чергу, генотип G/G асоціювався з глюкометаболічними порушеннями: рівень інсуліну й індекс IP HOMA склали відповідно (12,51 +- 0,63) мкОД/мл і (2,48 +- 0,39) од., що перевищувало показники здорових осіб. ІМТ у пацієнтів з генотипом G/G мав вищі значення на 13,84 % і 13,97 %, ніж у осіб з генотипами C/G і C/C відповідно (p << 0,05). Достовірних відмінностей щодо антропометричних показників (ОТ, ОС, ОШ, ОТ/ОС) не виявлено. Достовірних відмінностей за показниками ліпідного обміну залежно від генотипів поліморфного локусу C-174G гена ІЛ-6 не виявлено (P >> 0,05). Висновки: генотип G/G поліморфного локусу C-174G гена ІЛ-6 у хворих на ІХС й ожиріння мав негативний вплив на показники вуглеводного обміну за рахунок гіперінсулінемії та прогресування IP, тоді як порушення ліпідного обміну в обстежених хворих не пов'язані з жодним із генотипів поліморфного локусу C-174G гена ІЛ-6.
  Повний текст PDF - 803.684 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кадикова О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кадикова О. І. Метаболізм вуглеводів і ліпідів у хворих на ішемічну хворобу серця й ожиріння з різними генотипами гена інтерлейкіну­6 (С­174G) / О. І. Кадикова // Український терапевтичний журнал. - 2017. - № 1. - С. 70-75. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UTJ_2017_1_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кадикова Ольга Ігорівна (1985–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського