Наукова періодика України Український неврологічний журнал


Черенько Т. М. 
Роль показників добового моніторування артеріального тиску та його варіабельності у прогнозуванні наслідків гострого ішемічного інсульту / Т. М. Черенько, Ю. Л. Гелетюк // Український неврологічний журнал. - 2018. - № 1. - С. 13-20. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UNJ_2018_1_4
Мета роботи - дослідити залежність вихідного неврологічного дефіциту та наслідків гострого періоду ішемічного інсульту (ІІ) у хворих на артеріальну гіпертензію (АГ) від показників добового моніторування артеріального тиску (АТ) і його варіабельності. Обстежено 150 (74 (49,3 %) жінки та 76 (50,7 %) чоловіків, середній вік - (67,4 +- 0,7) року) пацієнтів з первинним ІІ та наявністю АГ в анамнезі. Неврологічний дефіцит оцінювали за шкалою NIHSS. Діагноз АГ встановлено за результатами клінічного та інструментального обстеження і даними медичної документації. З моменту госпіталізації протягом 6 днів гострого періоду проводили добове моніторування АТ (вимірювання здійснювали з інтервалом 4 год). Вивчали середнє значення систолічного (САТ) та діастолічного (ДАТ) АТ, максимальні значення САТ і ДАТ, варіабельність АТ шляхом розрахунку стандартного відхилення (SD), оціненого для САТ і ДАТ. Тяжкість неврологічного дефіциту становила в середньому (9,5 +- 0,4) бала та корелювала з тривалістю анамнезу АГ (r = +0,540; p = 0,001). Через 8, 12, 16 та 20 год після інсульту середні значення САТ та SD САТ були статистично значущо більшими у разі більшої тяжкості інсульту щодо меншої тяжкості. Найбільші середні значення SD САТ визначено в першу добу - (18,7 +- 0,7) мм рт.ст. та за перші три доби - (18,9 +- 0,5) мм рт.ст. Найсильніші кореляції бала за NIHSS наприкінці гострого періоду інсульту встановлено із SD САТ і SD ДАТ за період з 1-ї до 3-ї доби включно за результатами добового моніторування АТ (r = +0,725 та r = +0,550 відповідно), SD САТ за добу (r = +0,487) і тривалістю АГ (r = +0,538). За результатами однофакторного регресійного аналізу виявлено залежність (R<^>2 = 0,526) тяжкості інсульту за NIHSS у разі виписування від SD САТ за період з 1-ї до 3-ї доби включно. Висновки: у пацієнтів з ІІ на тлі АГ наслідки гострого періоду корелюють з показниками варіабельності добового моніторування АТ (SD САТ та SD ДАТ за період з 1-ї до 3-ї доби включно, SD САТ за добу) і тривалістю АГ. Ймовірність 50 % зменшення бала за NIHSS прогнозують у разі SD САТ за період з 1-ї до 3-ї доби менше ніж 12,4 мм рт. ст.
  Повний текст PDF - 1.566 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Черенько Т.
  • Гелетюк Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Черенько Т. М. Роль показників добового моніторування артеріального тиску та його варіабельності у прогнозуванні наслідків гострого ішемічного інсульту / Т. М. Черенько, Ю. Л. Гелетюк // Український неврологічний журнал. - 2018. - № 1. - С. 13-20. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UNJ_2018_1_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Черенько Тетяна Макарівна (медичні науки)
  • Гелетюк Юлія Леонідівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського