Наукова періодика України Український медичний часопис


Хаустова О. О. 
Психосоматичні маски тривоги / О. О. Хаустова // Український медичний часопис. - 2019. - № 4(1). - С. 53-60. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UMCh_2019_4%281%29__17
Тривожні розлади (ТР) часто поєднуються із соматичними захворюваннями. Соматичні прояви тривоги можуть маскувати наявність соматичної хвороби, що утруднює її ранню діагностику. Клінічні прояви соматичних порушень можуть бути подібними до соматичних симптомів тривоги, маскуючи вже ТР, погіршуючи загальний перебіг хворобливого стану і якість життя пацієнта. З метою клінічної верифікації здорової тривоги, тривожних реакцій і ТР використовують класифікаційні критерії Міжнародної класифікації хвороб-10, DSM-5 і певний алгоритм тестування: шкала самооцінки тривоги; чотиривимірний опитувальник для оцінки дистресу, депресії, тривоги та соматизації 4DSQ; госпітальна шкала тривоги та депресії HADS; шкала тривоги Гамільтона тощо. Терапія ТР відповідно до міжнародних стандартів є поєднанням фармакотерапії та психотерапії, причому психотерапію навіть низької інтенсивності вважають першою лінією терапії за ТР. Провідними методами психотерапії вважають когнітивно-поведінкову терапію та прогресивну релаксацію, але дієві багато інших психотерапевтичних підходів. Стандарти доказової медицини для психофармакотерапії ТР як першої лінії рекомендують селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС), селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну (СІЗЗСН) і прегабалін. Саме прегабалін доцільно застосовувати як терапію першої лінії у пацієнтів з інтелектуальною недостатністю, а також за терапевтичної резистентності до СІЗЗС, СІЗЗСН. З урахуванням позитивного впливу на сон, соматичні компоненти тривоги і больовий синдром його можна рекомендувати до широкого застосування у пацієнтів із тривогою у загальномедичній практиці. Пацієнтам із ТР не слід призначати бензодіазепіни або нейролептики в разі відсутності специфічних клінічних причин.
  Повний текст PDF - 620.26 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Хаустова О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Хаустова О. О. Психосоматичні маски тривоги / О. О. Хаустова // Український медичний часопис. - 2019. - № 4(1). - С. 53-60. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UMCh_2019_4(1)__17.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Хаустова Олена Олександрівна (1963–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського