Наукова періодика України Український географічний журнал


Маруняк Є. О. 
Вплив процесів глобалізації на трансформації сільської місцевості: зарубіжний досвід / Є. О. Маруняк // Український географічний журнал. - 2015. - № 3. - С. 41-49. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UGJ_2015_3_8
Розкрито суть категорії "глобалізація", розвинуто її суспільно-географічні аспекти. Виявлено особливості функціонування міжнародних організацій. Розроблено методику дослідження процесів глобалізації, апробація якої на прикладі України та її регіонів дозволила одержати результати за напрямками: аналіз суспільно-географічних чинників входження України до світової економіки; виявлення особливостей географічної структури її зовнішньоекономічного потоку в аспекті угруповань країн світу, а також векторів регіональної інтеграції; дослідження регіональної специфіки прояву процесів глобалізації з подальшим обгрунтуванням рейтингу регіонів України за інтенсивністю цих процесів; розгляд основних напрямів трансформації структури окремих галузей господарства регіону внаслідок впливу процесів глобалізації.Об'єктивний характер процесів глобалізації зумовлює формування нових механізмів, підходів і практик управління та планування для різних типів територій. Сільські території, які досить часто ототожнюються з периферією соціально-економічного розвитку, є особливо вразливими перед глобальними викликами. Мета роботи - аналіз впливу процесів глобалізації та регіоналізації на розвиток сільської місцевості, наслідків і викликів, з якими доводиться стикатись на регіональному та локальному рівні в різних країнах світу, механізмів їх оцінювання та подолання. Врахований у стратегічному та територіальному плануванні України такий досвід сприятиме формуванню оптимального сценарію міжнародної інтеграції її сільських територій. Розглянуто основні поняття, проблеми, характерні для сучасної сільської місцевості, основними ознаками якої є низька (у порівнянні з містом) щільність населення, спосіб ведення господарства, особливий тип забудови, особливий тип культурного ландшафту з високою часткою природних або малозмінених природних територій. Виділено напрями або типи змін, безпосередньо пов'язаних з впливом процесів глобалізації. Йдеться про такі напрямки, як включення сільських територій в глобальний відтворювальний цикл, їх "маргіналізація", а також "релокалізація". Розглянуто переваги, які може одержати та чи інша територія за глобально і локально орієнтованого позиціонування. Останнє є привабливою альтернативою розвитку сільської місцевості відповідно до принципів сталого розвитку. Проаналізовано діяльність транснаціональних корпорацій на світових аграрних ринках, їх роль і значення для економіки розвинених країн і країн, що розвиваються. Увагу приділено аграрній політиці ЄС, а також напрямкам європейського просторового розвитку, безпосередньо пов'язаним з сільською місцевістю, підходам до типізації сільських територій за умов глобалізації. Сформульовано положення, які слід враховувати під час розробки стратегії управління та планування для сільської місцевості.
  Повний текст PDF - 522.117 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Маруняк Є.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Маруняк Є. О. Вплив процесів глобалізації на трансформації сільської місцевості: зарубіжний досвід / Є. О. Маруняк // Український географічний журнал. - 2015. - № 3. - С. 41-49. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UGJ_2015_3_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Маруняк Євгенія Олександрівна (1977–) (географічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського