Наукова періодика України Ukrainian food journal


Shevchenko O. 
Thermodynamic analysis of systems anaerobic fermentation / O. Shevchenko, A. Sokolenko, K. Vasylkivskyi, S. Stepanets // Ukrainian food journal. - 2017. - Vol. 6, Issue 3. - С. 553-561. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UFJ_2017_6_3_15
Досліджено можливість використання особливостей процесів мікробіологічних і термодинамічних трансформацій у зброджуваних середовищах, які поєднуються принципами мінімізації енергетичних потенціалів і спрямування до найбільш імовірних станів. Методи досліджень базуються на теоретичних пошуках, вивченні особливостей матеріальних і енергетичних трансформацій у бродильних циклах у зв'язку з ентропійними перетвореннями у біологічних системах. Перебіг технологій анаеробного та аеробного бродіння є локальною складовою загального колообігу вуглецю, в якому спостерігаються ентропійні перетворення і втрати у формі теплової енергії. Самоплинність і незворотність процесів підготовки цукровмісних середовищ і самого процесу бродіння є відображенням законів термодинаміки, на підставі аналізу яких запропоновано систему утилізації теплоти бродіння. Технології анаеробного й аеробного бродіння мають потенціал нетрадиційних енергетичних джерел, використання яких є можливим на основі теоретичної бази теплових насосів. За Р. Клаузіусом, перебіг природних процесів є самоплинним щодо хімічних і біохімічних реакцій. Це положення можна застосувати і до технічних систем, що доповнюють природні самоплинні явища і процеси, в яких, у тому числі, реалізуються природні властивості дріжджів-цукроміцетів. Наведено термодинамічну оцінку біологічних систем у формі характеристик швидкостей зміни ентропій та енергетичних трансформацій живильних компонентів за участю АТФ і АДФ і вільної енергії Гіббса. Показано, що насичення культурального середовища діоксидом вуглецю створює перепони на шляху ендогенних процесів синтезу етилового спирту та діоксиду вуглецю. Запропоновано схему утилізації вторинних енергетичних ресурсів процесів бродіння з урахуванням того, що потенціал теплоти бродіння майже вдвічі перевищує теплоту перегонки. Зроблено висновки, що кількість теплоти бродіння є достатньою для процесу перегонки у разі паралельного поєднання цих процесів, а величина і швидкість генерування вільної енергії Гіббса в культуральних середовищах пов'язана з динамікою зростання його ентропії.
  Повний текст PDF - 435.326 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Shevchenko O.
  • Sokolenko A.
  • Vasylkivskyi K.
  • Stepanets S.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Shevchenko O. Thermodynamic analysis of systems anaerobic fermentation / O. Shevchenko, A. Sokolenko, K. Vasylkivskyi, S. Stepanets // Ukrainian food journal. - 2017. - Vol. 6, Issue 3. - С. 553-561. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UFJ_2017_6_3_15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шевченко Олександр Юхимович (технічні науки)
  • Шевченко Олександр Іванович (1951–) (технічні науки)
  • Шевченко Олександр Іванович (технічні науки)
  • Шевченко Ольга Михайлівна (фізико-математичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського