Наукова періодика України Ukrainian botanical journal


Головенко Є. О. 
Видове різноманіття та особливості поширення лишайників у кар'єрно-відвальних комплексах Криворіжжя / Є. О. Головенко, І. І. Коршиков // Український ботанічний журнал. - 2018. - Т. 75, № 1. - С. 50-58. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UBJ_2018_75_1_7
З'ясовано особливості видового складу епілітних та епігейних лишайників гранітних і залізорудних кар'єрно-відвальних комплексів Криворіжжя (Степова зона України). Дослідження проведено на гранітному кар'єрі та відвалі розкривних порід, на чотирьох залізорудних відвалах кар'єрів, які ще експлуатуються, та на двох відвалах, де давно припинено відсипку породи, одному з яких більше 100 років; всього на дев'яти техногенно порушених територіях. Лишайники збирали з обломків кварцитів (брили, валуни), сланців (валуни), залишків багатих залізних руд (дрібні уламки породи), з гранітної та вапнякової гальки і пісковиків. Усього на зазначених корінним чином змінених техногенних новоутвореннях виявлено 65 видів лишайників, з яких 54 - епілітних та 11 - епігейних. Епілітні лишайники оселяються переважно на кам'яних брилах, а також на малорухомих каменях менших розмірів. Відзначено, що колонізація лишайниками залізорудних кар'єрно-відвальних комплексів відбувається більш інтенсивно, ніж гранітних. У разі припинення відсипання породи у відвали, зростає видове різноманіття ліхенобіоти на них. Так, 33 види лишайників траплялись лише на одному з кар'єрів або відвалів. Це пов'язано зі значною гетерогенністю поверхонь відвалів, що визначає мікроедафічні та гідрологічні умови. Провідними для ліхенобіоти кар'єрно-відвальних комплексів Криворіжжя на момент даних досліджень були види родів Cladonia (10 видів), Lecanora (5) та Physcia (4 види). До типових для техногенних субстратів можна віднести 41 % лишайників, два види - Haematomma ochroleucum та Trapelia obtegens - є рідкісними для рівнинної частини України. Найпоширенішими для кар'єрно-відвальних комплексів і природних територій Криворіжжя є лишайники накипної життєвої форми (60,6 %). Це зумовлено кліматичними умовами степової зони і більш високою стійкістю накипних лишайників до антропогенних навантажень. Меншою кількістю представлені листуваті (24,6 %) та кущисті (18,5 %) лишайники, їх відмічено лише на території більш старих кар'єрів та відвалів. Найпоширеними епілітними видами, які трапляються на досліджуваних територіях, є Aspicilia cinerea, Candelariella aurella, Myriolecis dispersa та Protopartmeliopsis muralis, серед епігейних - Cladonia pyxidata.
  Повний текст PDF - 706.151 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Головенко Є.
  • Коршиков І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Головенко Є. О. Видове різноманіття та особливості поширення лишайників у кар'єрно-відвальних комплексах Криворіжжя / Є. О. Головенко, І. І. Коршиков // Український ботанічний журнал. - 2018. - Т. 75, № 1. - С. 50-58. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UBJ_2018_75_1_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Коршиков Іван Іванович (1950–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського