Наукова періодика України Ukrainian botanical journal


Мельник В. І. 
Поширення Cypripedium calceolus (Orchidaceae) в Україні / В. І. Мельник, О. І. Шиндер, Ю. Д. Несин // Український ботанічний журнал. - 2018. - Т. 75, № 1. - С. 20-32. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UBJ_2018_75_1_4
З'ясовано особливості географічного поширення раритетного євразійського бореального виду Cypripedium calceolus на території України. За результатами опрацювання численних літературних джерел, гербарних фондів 12 ботанічних установ і матеріалів власних польових досліджень за весь період флористичного вивчення території України було зафіксовано 225 локалітетів виду, у т. ч. 169 - у рівнинній частині країни, 43 - у Карпатах, 14 - Кримських горах. Більшість із них сконцентровано переважно у північних і західних регіонах України, головним чином на Поліській низовині, західній частині Волино-Подільської височини, Розточчі, Прикарпатті, а також у горах Криму. На основі узагальнених хорологічних відомостей створено детальну картосхему поширення C. calceolus в Україні за точковим методом. Південна межа основної частини ареалу виду в нашій країні проходить уздовж населених пунктів Герца - Хотин - Китайгород - Летичів - Бердичів - Козятин - Ржищів - Ніжин - Полтава - Зміїв. Вид найбільш рідкісний на Придніпровській височині та Придніпровській низовині. Єдина вказівка про зростання виду на території Донецького кряжу належить В. І. Талієву (1896), який виявлену ним рослину в неквітучому стані навів під назвою "Cypripedium sp." Пізніше це місцезнаходження так і не було ніким підтверджене. Розкрито динаміку нагромадження хорологічних відомостей про C. calceolus в Україні. До кінця XIX ст. загалом було виявлено 47 локалітетів виду, у XX ст. - 133 нових локалітети, а в новому столітті - 45. Щонайменше 29 місцезнаходжень виду на сьогоднішній день є зниклими. Найбільша кількість зниклих локалітетів відома з Житомирського й Київського Полісся та Придніпровської низовини. З огляду сучасного географічного поширення цього, хоча й рідкісного, але широкоареального виду, віднесення його до третинних реліктів у нашій країні є помилковим.
  Повний текст PDF - 1.084 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мельник В.
  • Шиндер О.
  • Несин Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мельник В. І. Поширення Cypripedium calceolus (Orchidaceae) в Україні / В. І. Мельник, О. І. Шиндер, Ю. Д. Несин // Український ботанічний журнал. - 2018. - Т. 75, № 1. - С. 20-32. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UBJ_2018_75_1_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Мельник Віктор Іванович (1956–) (біологічні науки)
  • Шиндер Олександр Іванович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського