Наукова періодика України Ukrainian botanical journal


Устименко П. М. 
Кодекс фітоценотаксономічної номенклатури України (проект) / П. М. Устименко, Д. В. Дубина // Український ботанічний журнал. - 2015. - Т. 72, № 2. - С. 103-115. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UBJ_2015_72_2_2
Обгрунтовано проект Кодексу фітоценотаксономічної номенклатури. Відзначено, що нині в дослідженні рослинності багатьма українськими ботаніками використовується еколого-фітоценотичний (домінантний) підхід. Вказано, що досі відсутній усталений метод назв синтаксонів, що призводить до численних помилок у їх написанні та трактуванні. Підкреслено: щоб уникнути подальшої плутанини, досягти простоти і коректності у застосуванні синтаксономічних назв, украй потрібна стабільність номенклатури. Така стабільність можлива лише за однакового використання загальноприйнятих номенклатурних правил, сформульованих у Кодексі. Стисло висвітлено історію питання. Запропонований проект Кодексу фітоценотаксономічної номенклатури побудовано за зразком проекту Всеросійського кодексу фітоценологічної номенклатури (Neshataev, 2001) з урахуванням традицій вітчизняної класифікації рослинності та синтаксономічної номенклатури української геоботанічної школи. У Кодексі сформульовано номенклатурні правила єдиної класифікаційної системи рослинності України, запропонованої на домінантних засадах. В основу проекту Кодексу покладено принципи, які застосовуються в усіх кодексах біологічних номенклатур. Структура Кодексу складається з Преамбули, де викладено загальні положення його змісту, і 4-х частин. У першій частині ("Визначення") надано дефініції термінів, що трапляються в тексті. У другій частині ("Принципи") наведено 8 принципів, на яких грунтується система фітоценотичної номенклатури. Третя частина ("Правила - поради") є центральною у проекті, вона складається з 13-ти глав і 36-ти статей. Тут обгрунтовано умови дійсної публікації назв, питання типифікації та пріоритету, утворення назв і правопис синтаксонів, відкидання назв і виправлення помилок у назвах і їх зміну, цитування прізвищ авторів, компетенції Номенклатурної комісії. У 4-й частині ("Положення для змін Кодексу") викладено підстави для внесення змін до Кодексу.
  Повний текст PDF - 260.152 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Устименко П.
  • Дубина Д.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Устименко П. М. Кодекс фітоценотаксономічної номенклатури України (проект) / П. М. Устименко, Д. В. Дубина // Український ботанічний журнал. - 2015. - Т. 72, № 2. - С. 103-115. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UBJ_2015_72_2_2.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Устименко Павло Митрофанович (1953–) (біологічні науки)
  • Дубина Дмитро Васильович (1949–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського