Наукова періодика України Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України


Тихоненко О. 
Економічна експертиза технології STRIP-TILL в умовах господарювання / О. Тихоненко, В. Погоріла, В. Громадська // Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. - 2018. - Вип. 22. - С. 275-282. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ttar_2018_22_39
Мета роботи - визначення ефективності технології strip-till завдяки приросту врожаїв соняшника та кукурудзи та загалом визначення економічної доцільності нової технології за використання вітчизняної техніки в умовах типового господарства. Дослідження проведено за господарських умов Фермерського господарства "Деметра", типового представника степової грунтово-кліматичної зони із зерно-просапною сівозміною. Стрічковий обробіток грунту (strip-till) здійснено агрегатом смугового обробітку KRIOS ST 6 вітчизняного виробництва (ТОВ "Велес Агро ЛТД"). Під час досліджень на різних етапах вегетації вирощуваних сільськогосподарських культур проводилося дослідження за станом грунту та розвитком рослин у технології strip-till та mini-till. Приміром, стан грунтового середовища у варіанті strip-till ефективніше забезпечено вологою та повітрям для кореневої системи, а вегетативна маса рослин наростала швидше, бо рослини поглинали більше води. Коли вегетація рослин підійшла до завершального етапу (дозрівання), ситуація вирівнялась. Загалом, позитивні зміни у фізико-механічних характеристиках грунту в період основного обробітку, оптимальне забезпечення рослин вологою та сприятливий режим живлення, наявність більшої частки розвинених рослин на полі за технології strip-till, навіть незважаючи на несприятливі погодні умови, логічно завершилися значним приростом урожаю обох досліджуваних культур. Ось, біологічна урожайність соняшника в технології strip-till склала 4,35 т/га порівняно з 2,72 т/га в технології mini-till, а біологічна урожайність кукурудзи - 8,01 т/га порівняно з 6,73 т/га, що на 60 % та на 20 % відповідно вище порівняно з технологією mini-till. Завдяки підвищенню врожайності та, відповідно, зниженню собівартості виробництва насіння соняшнику і кукурудзи на основі застосування технології strip-till отримано додатковий прибуток. У випадку реалізації технології strip-till в господарстві площею 1000 га з п'ятипільною сівозміною (озима пшениця, кукурудза, соняшник, соя, ріпак) з інвестиціями 670 тис. грн та додатковими затратами на нову технологію в розмірі 155 тис. грн отримаємо додатковий прибуток 535 тис. грн, що дасть можливість окупити інвестиції за півтори року. Отже, технологія strip-till застосована під кукурудзу та соняшник в господарстві розміром 1000 га є загалом економічно вигідною для підприємства, призводить до отримання додаткового прибутку, а затрати понесені на дооснащення машинно-тракторного парку окупають себе за таких умов за 1,5 року.
  Повний текст PDF - 365.985 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тихоненко О.
  • Погоріла В.
  • Громадська В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тихоненко О. Економічна експертиза технології STRIP-TILL в умовах господарювання / О. Тихоненко, В. Погоріла, В. Громадська // Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. - 2018. - Вип. 22. - С. 275-282. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ttar_2018_22_39.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського