Наукова періодика України Травма


Філь А. Ю. 
Фіксація перелому ключиці в пацієнтів із флотуючою грудною кліткою й політравмою / А. Ю. Філь, Н. В. Левицький, Ю. І. Сенюк, М. І. Валігурський // Травма. - 2019. - Т. 20, № 1. - С. 98-101. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Travma_2019_20_1_17
10 % вікончастих переломів ребер трапляються в комбінації з переломом ключиці. Додаткова втрата функції ключицею веде до зростання дихальної недостатності. Мета роботи - встановити показання для фіксації перелому ключиці, асоційованого з вікончастим переломом ребер і політравмою. Дане дослідження проводилось на базі комунальної 8-ї міської клінічної лікарні м. Львів, у якій відділення інтенсивної терапії повністю забезпечене кваліфікованими травматологами й лікарями. Для відбору пацієнтів була використана лікарняна база даних з 2016 по 2018 рік. Перед призначенням 100 % О2 в обох групах вимірювались SpO2 і частота дихальних рухів, суттєвої різниці між результатами вимірів не знайдено: середні значення - 83,70 +- 0,52 % і 43 дихальні рухи за хвилину відповідно. Після хірургічної стабілізації ключиці в групі 2 отримано такі результати: SpO2 зросла до 88,4 +- 0,7 %, частота дихальних рухів зменшилась до 27 за хвилину без підтримки О2. Після призначення 100% О2 SpO2 зросла до 98,3 +- 0,3 %, частота дихальних рухів зменшилась до 22 за хвилину. Середня тривалість проведення штучної вентиляції легень становила 9,67 дня в групі 1 і 5,34 дня - в групі 2, тривалість перебування у відділенні інтенсивної терапії для групи 1 - 15,72 дня, для групи 2 - 12,46 дня, середня тривалість перебування в лікарні для групи 1 становила 32 дні, для групи 2 - 22 дні. Пацієнти, які отримували оперативне лікування, на противагу пацієнтам, які отримували консервативне, не мали потреби в проведенні трахеостомії - 25 % (n = 2). Помічено нижчу частоту ускладнень, асоційованих зі штучною вентиляцією легень: у групі 1 було зареєстровано 2 випадки пневмонії (25 %), у групі 2 не було зареєстровано жодного випадку. Летальність становила 12,5 % у групі 1 (n = 1), усі пацієнти, які отримували оперативне лікування, вижили. Для встановлення рівня значущості використовувався показник SpO2. Для статистичної обробки даних використовувалась програма Microsoft Excel, функція T.DIST.2T. імовірність нульової гіпотези Н0 р << 0,001. Висновки: у групі пацієнтів, які отримували хірургічне лікування, нижча летальність, менша тривалість перебування у відділенні інтенсивної терапії, тривалість перебування в лікарні, краща дихальна функція зі зменшенням надмірних зусиль. У цій групі також значно менша тривалість штучної вентиляції легень і, відповідно, менша частота пневмоній і потреби в трахеостомії. Ключицю можна назвати воротарем грудної клітки. Показання для фіксації перелому ключиці в пацієнтів із політравмою й вікончастим переломом ребер такі: критичний стан пацієнта, незадовільний стан м'яких тканин, наростаюча дихальна недостатність. Зовнішня фіксація є методом вибору, тому що вона забезпечує: мінімальний ризик інфікування, мінімальну крововтрату, мінімальне пошкодження джерел кровопостачання, контроль пошкоджень.
  Повний текст PDF - 247.761 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Філь А.
  • Левицький Н.
  • Сенюк Ю.
  • Валігурський М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Філь А. Ю. Фіксація перелому ключиці в пацієнтів із флотуючою грудною кліткою й політравмою / А. Ю. Філь, Н. В. Левицький, Ю. І. Сенюк, М. І. Валігурський // Травма. - 2019. - Т. 20, № 1. - С. 98-101. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Travma_2019_20_1_17.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Філь Адріан Юрійович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського