Наукова періодика України Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція


Дронь Л. А. 
Поліпшення ендотеліальної функції та функції зовнішнього дихання у пацієнтів з коморбідністю (артеріальна гіпертензія та хронічне обструктивне захворювання легень ІІІ ступеня) шляхом застосування донатора азоту оксиду — L-аргініну / Л. А. Дронь, І. Г. Купновицька // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2018. - № 4. - С. 66-72. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2018_4_12
Мета роботи - підвищити ефективність фармакотерапії у пацієнтів з хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ) III стадії бронхообструкції, групи C шляхом корекції ендотеліальної функції, легеневої вентиляції та відповідно - якості життя пацієнтів за допомогою екзогенного донатора азоту оксиду - L-аргініну. Об'єктом дослідження були 102 хворих з артеріальною гіпертензією (АГ) II стадії 2 - 3-го ступеня віком (65,5 +- 4,12) року. Серед них було 82 пацієнти з АГ, поєднаною з ХОЗЛ III стадії, групи C, та 20 хворих з АГ (есенціальною) аналогічної стадії та ступеня без ХОЗЛ. Відповідно до лікування пацієнтів з АГ і ХОЗЛ розподілили на 2 групи, статистично однорідні за віком, статтю, тривалістю АГ і ХОЗЛ. Перша, контрольна, група складалася з 40 пацієнтів, котрі приймали лише базову терапію, основна - 42 особи - додатково одержувала препарат L-аргініну. Аналогічно розподілено і групи хворих з АГ. Виявлено взаємообтяжливий вплив обох захворювань, оскільки встановлено погіршення досліджуваних показників кардіореспіраторної системи. За даними спірограми, об'єм форсованого видиху за 1 с (ОФВ1) у хворих з поєднаною патологією становив (38,28 +- 1,11) % у порівнянні з ОФВ1 у пацієнтів з АГ ((67 +- 2,84) %; p << 0,01), що мало помірної щільності зворотний кореляційний зв'язок з рівнем ендотеліну-1 (ЕТ-1) (r = -0,45; p << 0,05). Отже, суттєве погіршення бронхіальної прохідності у хворих на АГ з ХОЗЛ пов'язане з підвищенням рівня маркера вазоконстрикції ЕТ-1 та з розвитком ендотеліальної дисфункції. Після 3 міс фармакотерапії, у комплекс якої входив L-аргінін, встановлено його позитивні ефекти на перебіг коморбідної патології серцево-судинної та дихальної систем: зниження рівня ЕТ-1 у плазмі крові (p << 0,05), поліпшення функції ендотелію під впливом лікування в обох групах, збільшення показників вентиляції й газообміну, на що вказує підвищення індексу Тіффно. Водночас у КГ значних змін вентиляційних показників не помічено. Висновки: використання у комплексному лікуванні хворих з АГ, поєднаною з ХОЗЛ, L-аргініну сприяло поліпшенню бронхіальної прохідності, ендотеліальної функції та відповідно - якості життя пацієнтів.
  Повний текст PDF - 1.378 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дронь Л.
  • Купновицька І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дронь Л. А. Поліпшення ендотеліальної функції та функції зовнішнього дихання у пацієнтів з коморбідністю (артеріальна гіпертензія та хронічне обструктивне захворювання легень ІІІ ступеня) шляхом застосування донатора азоту оксиду — L-аргініну / Л. А. Дронь, І. Г. Купновицька // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2018. - № 4. - С. 66-72. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2018_4_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дронь Любов Анатоліївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського