Наукова періодика України Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція


Терешкович О. В. 
Клініко-морфологічна характеристика хірургічного лікування мультирезистентного туберкульозу легень за останніх 10 років / О. В. Терешкович, Н. А. Гріцова, І. В. Ліскіна, Л. М. Загаба // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2018. - № 3. - С. 7-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2018_3_4
Мета роботи - аналіз хірургічної активності у разі мультирезистентного туберкульозу (МРТБ) легень з урахуванням лабораторних показників за 10-річний період (за матеріалами високоспеціалізованої клініки ДУ "Національний інститут фтизіатрії і пульмонології імені Ф. Г. Яновського НАМН України" (НІФП). Проведено ретроспективне дослідження за 10-літній період хірургічної активності з приводу туберкульозу (ТБ) легень, зокрема - МРТБ. Загалом виконано 1038 операцій, з них 366 (35,3 %) - за МРТБ легень. Усі випадки мультирезистентності було підтверджено мікробіологічно. За період дослідження аналізували динаміку щорічної частоти операцій та їх типів за МРТБ легень, а також, з урахуванням гістологічних висновків, частоту різних типів операцій залежно від клініко-морфологічної форми МРТБ, морфологічну активність за різних форм уражень легень. Враховано результати мікробіологічного дослідження профілю резистентності мікобактерій. Наведено щорічну загальну кількість операцій з приводу ТБ легень, зокрема відсоток випадків МРТБ за 10-літній період спостереження. Засвідчено, що хірургічна активність несуттєво знизилася загалом, тоді як відсоток операцій у разі МРТБ досить стабільний. Встановлено зміни видів оперативних втручань у разі МРТБ з часом, зокрема зменшення кількості великих операцій на кшталт пневмонектомій. Автори це пов'язують із поліпшенням як власне схем і режимів протитуберкульозної хіміотерапії, так і з впровадженням у хірургічну практику відеоасистованих малоінвазивних хірургічних втручань. Проаналізовано залежність виду оперативного втручання від клініко-морфологічної форми ТБ легень та ступеня морфологічної активності специфічного запального процесу на момент операції. Переважають туберкуломи та фіброзно-кавернозний ТБ у прооперованих хворих на МРТБ, причому у більшості випадків зберігається активність туберкульозного запалення (83 та 97 % відповідно). Мікробіологічне виявлення мультирезистентних штамів мікобактерій ТБ у клініці НІФП було результативним тільки у третини хворих на МРТБ легень із хірургічним лікуванням. Висновки: за останніх 10 років у хірургії МРТБ легень з'явилася тенденція до зменшення кількості пневмонектомій і зростання кількості операцій радикальнішого характеру. Хірургічні втручання показано переважно в разі фіброзно-кавернозного ТБ і туберкулом легень. За результатами морфологічного дослідження на момент операції зберігається активність специфічного процесу у понад 80 % випадків, що є доказом потреби саме в комплексному, зокрема хірургічному, лікуванні таких хворих.
  Повний текст PDF - 1.177 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Терешкович О.
  • Гріцова Н.
  • Ліскіна І.
  • Загаба Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Терешкович О. В. Клініко-морфологічна характеристика хірургічного лікування мультирезистентного туберкульозу легень за останніх 10 років / О. В. Терешкович, Н. А. Гріцова, І. В. Ліскіна, Л. М. Загаба // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2018. - № 3. - С. 7-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2018_3_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Терешкович Олександр Володимирович (медичні науки)
  • Гріцова Наталія Анатоліївна (медичні науки)
  • Ліскіна Ірина Валентинівна (медичні науки)
  • Загаба Людмила Михайлівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського