Наукова періодика України Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція


Черенько С. О. 
Контингенти хворих з групи високого ризику щодо мультирезистентного туберкульозу Rif+ за результатами обстеження хворих за допомогою GeneXpert MTB/RIF / С. О. Черенько, А. О. Варицька, А. І. Барбова, П. С. Трофимова // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2014. - № 4. - С. 29-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2014_4_6
Мета роботи - визначення контингентів хворих із групи високого ризику щодо мультирезистентного туберкульозу Rif+ за результатами обстеження хворих за допомогою GeneXpert MTB/RIF для розширення показань до застосування цього методу. За допомогою GeneXpert MTB/RIF обстежено 121-го хворого на туберкульоз. Серед них чоловіків було 74 (61,2 %), жінок - 47 (37,9 %). Середній вік хворих становив (<$E34,5~symbol С~2,2>) року. Вперше діагностовано туберкульоз (ВДТБ) у 86 (71,1 %) хворих, рецидив туберкульозу (РТБ) - у 19 (15,7 %) хворих, раніше лікованих хворих (лікування після перерви, невдале перше лікування та інші) було 16 (13,2 %). У 71-го (58,7 %) хворого був позитивний мазок мокротиння, у решти - негативний. Дослідження мокротиння проводили з одного зразка за допомогою GeneXpert MTB/RIF і за допомогою культурального методу на рідкому живильному середовищі в автоматизованій мікробіологічній системі ВАСТЕК-960. Тест медикаментозної резистентності до протитуберкульозних препаратів I і II ряду проводили також у автоматизованій мікробіологічній системі ВАСТЕК-960. Результати, одержані за допомогою аналізу MTB/Rif, порівнювали з даними культурального дослідження і з застосуванням фенотипових методів визначення чутливості до протитуберкульозних препаратів. У хворих з позитивним мазком мокротиння позитивним результат визначення мікобактерій туберкульозу за допомогою методу полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР+) був у 81,7 % випадків, з негативним і майже вдвічі рідше - у 38,0 %. Однак у цих хворих з однаковою частотою виявили резистентність до рифампіцину в разі ПЛР+ - відповідно у 55,2 та 52,5 % (p >> 0,05). У переважній кількості випадків резистентність до Rif у тесті GeneXpert була асоційована з мультирезистентністю у тесті медикаментозної чутливості (ТМЧ) - у 83,3 % випадків, у 4,8 % - з полірезистетністю, зокрема, з резистетністю до Rif. Таким чином, резистентність до Rif у тесті GeneXpert була підтверджена в ТМЧ у 37 (88,1 %) хворих. Серед пацієнтів з ПЛР+/Rif+ було 27 з ВДТБ (31,4 % загальної кількості хворих з ВДТБ), 9 з РТБ (47,4 % загальної кількості хворих з РТБ) та 6 (54,5 %) із хворих з невдалим лікуванням. Висновки: з огляду на високий рівень резистентності до Rif незалежно від випадку захворювання доцільно проводити обстеження за допомогою GeneXpert МТВ/RIF усім хворим на туберкульоз незалежно від результатів дослідження мазка мокротиння з метою призначення правильного лікування з самого початку.
  Повний текст PDF - 131.953 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Черенько С.
  • Варицька А.
  • Барбова А.
  • Трофимова П.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Черенько С. О. Контингенти хворих з групи високого ризику щодо мультирезистентного туберкульозу Rif+ за результатами обстеження хворих за допомогою GeneXpert MTB/RIF / С. О. Черенько, А. О. Варицька, А. І. Барбова, П. С. Трофимова // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2014. - № 4. - С. 29-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tlkhvil_2014_4_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Черенько Світлана Олександрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського