Наукова періодика України Технологія і техніка друкарства


Андрійчук М. Т. 
З історії становлення вітчизняної книгознавчої науки (ХІХ–початок ХХІ ст.) / М. Т. Андрійчук // Технологія і техніка друкарства. - 2017. - Вип. 1. - С. 88–109. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Titd_2017_1_13
Розглянуто ретроспективу становлення історико-книгознавчих досліджень в Україні та українській еміграції від часу появи перших книгознавчих публікацій у ХIХ ст. до періоду формування дослідницьких книгознавчих установ, діяльності українських книгознавчих періодичних видань та окремих персоналій книгознавців у ХХ - ХХI ст. Виділено основні етапи становлення українського книгознавства. Перший етап, що охоплює все ХIХ і початок ХХ століття характеризувався епізодичною появою перших праць на книгознавчу тематику. Другий етап припадає на міжвоєнну добу. На початку цього етапу з'являються фахова періодика та книгознавчі установи. Формуються центри книгознавчих досліджень як в західноукраїнських, так і східноукраїнських землях, а також у середовищі української еміграції. Однак, вже на початку 1930-х рр. у підконтрольній російським більшовикам Східній Україні, а з 1939 р. і в Західній Україні книгознавчі студії згортаються з політичних мотивів. Лише у середовищі української еміграції продовжували виходити праці на книгознавчу тематику. Книгознавчі студії в українських землях почали відроджуватись лише з кінця 1950-х рр. Однак, українське книгознавство у Радянській імперії могло розвиватись лише в межах жорсткого ідеологічного контролю. У сфері гуманітаристики домінували російські історичні міфи, зокрема щодо початків українського книгодрукування. Лише зі здобуттям у 1991 р. Україною незалежності вітчизняні книгознавці отримали змогу вільно висловлювати свої погляди щодо табуйованих радянсько-імперським режимом питань українського книгознавства.Розглянуто ретроспективу становлення історико-книгознавчих досліджень в Україні та українській еміграції від часу появи перших книгознавчих публікацій у ХIХ ст. до періоду формування дослідницьких книгознавчих установ, діяльності українських книгознавчих періодичних видань та окремих персоналій книгознавців у ХХ - ХХI ст. Виділено основні етапи становлення українського книгознавства.
  Повний текст PDF - 1.303 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Андрійчук М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Андрійчук М. Т. З історії становлення вітчизняної книгознавчої науки (ХІХ–початок ХХІ ст.) / М. Т. Андрійчук // Технологія і техніка друкарства. - 2017. - Вип. 1. - С. 88–109. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Titd_2017_1_13.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського