Наукова періодика України Сучасна педіатрія. Україна


Лук'яненко Н. С. 
Вісцеральні маркери порушення фібрилогенезу у дітей з різними варіантами перебігу пієлонефриту / Н. С. Лук'яненко, М. Ю. Іськів, К. А. Кенс // Современная педиатрия. - 2018. - № 3. - С. 27-32. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sped_2018_3_6
Серед захворювань сечової системи одним із найважливіших є пієлонефрит (ПН), оскільки у 86,0 % дітей спостерігаються епізоди загострення. За останні роки у 2 - 2,5 разу зросла частота його латентних форм. Природжені дефекти колагеноутворення можуть стати підгрунтям для різноманітних патологічних змін з боку нирок. Мета роботи - аналіз частоти природжених вад розвитку органів сечовидільної системи (ПВР ОСС), як вісцеральних маркерів порушення фібрилогенезу, у дітей із різними варіантами перебігу ПН. Обстежено 148 дітей, хворих на ПН, віком від 3 до 18 років. До першої групи ввійшли 92 дитини з хронічним ПН, у катамнезі яких діагностувалось 3 і більше епізодів рецидиву ПН упродовж двох років (I-ХрПН), до другої - 56 дітей із гострим ПН, у яких протягом двох років не відмічалося рецидивів захворювання (II-ГПН). Контрольну групу склали 65 соматично здорових дітей. Усім дітям проводилося клініко-лабораторне і нефроурологічне обстеження та визначалися маркери порушення фібрилогенезу: фенотипові ознаки недиференційованої дисплазії сполучної тканини (НДСТ) та екскреція оксипроліну з сечею. Лише у дітей групи I-ХрПН спостерігалися фенотипові ознаки НДСТ, такі як гіпермобільність суглобів, порушення зору, деформація грудної клітки, сколіотична постава та арахнодактилія. У них також зареєстровано високу частоту підвищеної екскреції оксипроліну з сечею, що у 9,7 разу перевищувала показник у дітей групи II-ГПН, що підтверджувало наявність НДСТ у дітей групи I-ХрПН. У 90,52 % дітей групи I-ХрПН діагностувалися ПВР ОСС, тоді як в групі II-ГПН вони діагностувались лише у 8,93 % дітей. Серед ПВР ОСС найчастіше зустрічались міхурово-мисковий рефлюкс з пієлоектазіями (у 52,17 % дітей I-ХрПН) і подвоєння нирок (у 11,96 % обстежених). Зроблено висновки, що у дітей із ХрПН у порівнянні з дітьми з ГПН достовірно частіше відмічались фенотипові ознаки НДСТ. Високий рівень екскреції оксипроліну з сечею майже у всіх дітей із ХрПН свідчить про посилення розпаду та екскрецію продуктів обміну колагену, що вказує на виразне порушення катаболізму колагену в дітей, схильних до рецидивування ПН, і підтверджує наявність у них НДСТ. Лабораторно доведена наявність НДСТ у дітей із ХрПН надає можливість розглядати діагностовані у них ПВР ОСС як вісцеральні маркери НДСТ.
  Повний текст PDF - 132.289 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лук'яненко Н.
  • Іськів М.
  • Кенс К.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лук'яненко Н. С. Вісцеральні маркери порушення фібрилогенезу у дітей з різними варіантами перебігу пієлонефриту / Н. С. Лук'яненко, М. Ю. Іськів, К. А. Кенс // Современная педиатрия. - 2018. - № 3. - С. 27-32. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sped_2018_3_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Лук'яненко Наталія Сергіївна (медичні науки)
  • Іськів Мар'яна Юріївна (медичні науки)
  • Кенс Костянтин Андрійович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського