Наукова періодика України Сучасна педіатрія. Україна


Квашніна Л. В. 
Забезпеченість організму дітей дошкільного віку довголанцюговими поліненасиченими жирними кислотами і можливості корекції їх дефіциту (огляд наукових публікацій та результати власних досліджень) / Л. В. Квашніна, Т. Б. Ігнатова // Современная педиатрия. - 2018. - № 2. - С. 98-109. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sped_2018_2_17
Мета роботи - вивчення стану ліпідного обміну та рівня жирних кислот у дітей дошкільного віку. Обстежено 28 здорових дітей віком 3 - 6 років - мешканців м. Київ. Проведено дослідження показників ліпідного обміну з визначенням у сироватці крові концентрації загального холестерину (ХС), тригліцеридів (ТГ), ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ), ліпопротеїнів дуже низької щільності (ЛПДНЩ), ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ), коефіцієнта атерогенності (КА); а також оцінку рівня omega-3 полінасичених жирних кислот (ПНЖК) і співвідношення omega-6/omega-3 ПНЖК. У здорових дітей виявлено дефіцит важливих для дитячого організму складових із переважанням кількості насичених жирних кислот (39,6 %), рівень поліненасичених складає 32,6 % і мононенасичених - 25,6 %. Незважаючи на досить високий рівень ПНЖК, виявлено ознаки різкого дисбалансу основних класів ПНЖК із високим рівнем omega-6 і дефіцитом omega-3. Співвідношення ПНЖК у дітей становило від 1:6 до 1:85, середнє співвідношення - 1:23, тобто виявлено дисбаланс у бік різкого зниження omega-3 ПНЖК (норма 1:4, максимальне допустиме співвідношення - 1:9). Вивчення ліпідного спектра крові показало порушення у вигляді різних дисліпідемій: у 76,9 % дітей рівень ХС був вищим від норми, у 38,4 % дітей були граничні та високі показники. У 23,07 % дітей виявлено підвищення рівня ЛПНЩ, 15,3 % мали граничні та 7,6 % - високі значення. Підвищення рівня ЛПДНЩ виявлено у 61,5 % дітей. Рівень ТГ був вищим за норму у 61,53 % дітей, у 7,6 % відмічались граничні та у 53,8 % - високі показники. Всім дітям до основного раціону харчування додавали ПНЖК у вигляді капсул "Смарт Омега для дітей" у дозі 1 капсула на добу протягом двох місяців. Дані ліпідного обміну після лікування свідчили про позитивний вплив вживання ПНЖК - рівень ХС знизився у 64,6 %, ЛПНЩ - у 54,8 %, ТГ - у 18,9 % дітей. Зроблено висновки, що здорові діти дошкільного віку мають певні порушення ліпідного спектра крові за рахунок дисбалансу важливих omega-3 і omega-6 ПНЖК у бік різкого зниження omega-3 та підвищення рівня omega-6. У здорових дітей дошкільного віку вже виявлені різні порушення ліпідного обміну: граничне значення середніх показників загального ХС і ТГ, високі значення ЛПНЩ і ЛПДНЩ порівняно з нормою, що підтверджують показники високого кореляційного зв'язку між omega-3 (доказагексаєнова) і omega-6 (ленолева і гексадекадієнова) та ЛПДНЩ і ТГ. На тлі прийому Смарт Омега для дітей відбулося покращання показників ліпідного спектра крові у 86,2 % дітей та якості складу ПНЖК у бік підвищення omega-3 та зниження omega-6, що призвело до нормалізації співвідношення omega-3:omega-6 до 1:5,7.
  Повний текст PDF - 440.47 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Квашніна Л.
  • Ігнатова Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Квашніна Л. В. Забезпеченість організму дітей дошкільного віку довголанцюговими поліненасиченими жирними кислотами і можливості корекції їх дефіциту (огляд наукових публікацій та результати власних досліджень) / Л. В. Квашніна, Т. Б. Ігнатова // Современная педиатрия. - 2018. - № 2. - С. 98-109. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sped_2018_2_17.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Квашніна Людмила Вікторівна (медичні науки)
  • Ігнатова Тетяна Борисівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського