Наукова періодика України Сучасна гастроентерологія


Опарін О. А. 
Ультразвукове дослідження діаметра плечової артерії як неінвазивний метод виявлення ендотеліальної дисфункції у пацієнтів з ішемічною хворобою серця та супутньою гастроезофагеальною рефлюксною хворобою / О. А. Опарін, А. С. Внукова // Сучасна гастроентерологія. - 2019. - № 4. - С. 12-18. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/SGastro_2019_4_4
Мета дослідження - оцінити ендотеліальну дисфункцію у хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) із супутньою гастроезофагеальною рефлюксною хворобою (ГЕРХ) за допомогою методу ультразвукового дослідження високої якості плечової артерії (ПА). У дослідження було залучено 100 пацієнтів, яких було розподілено на 2 групи: першу - 60 осіб (43 (71,7 %) чоловіки та 17 (28,3 %) жінок віком від 42 до 60 років (середній вік - (<$E53,8~symbol С~3,9>) року) з ІХС та неерозивною формою ГЕРХ; друга - 40 осіб (28 (70 %) чоловіків, 12 (30 %) жінок віком від 39 до 60 років (середній вік - (<$E53,0~symbol С~4,6>) року) з ІХС без супутньої патології. Контрольну групу утворили 20 практично здорових осіб (7 (35 %) чоловіків, 13 (65 %) жінок віком від 35 до 60 років (середній вік - (<$E47,0~symbol С~6,1>) року)). Діагноз ІХС було установлено згідно з Міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду, уніфікованим клінічним протоколом первинної, вторинної і третинної медичної допомоги "Стабільна ішемічна хвороба серця", рекомендаціями Європейського товариства кардіологів з лікування стенокардії (2013), а ГЕРХ - згідно з Міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду та рекомендаціями Монреальського консенсусу (2006). Вимірювання артеріального тиску проводили за методом Ш. Ріва-Роччі у модифікації Короткова тонометром Microlife BP AG1-20 (Швейцарія) після 10-хвилинного відпочинку в положенні сидячи або лежачі. Функцію ендотелію вивчали з використанням проб з реактивною гіперемією і нітрогліцерином. Зміну діаметра ПА оцінювали за допомогою лінійного датчика з високою роздільною здатністю на ультразвуковому апараті Aloka-SSD-650 (Японія). Усі одержані дані внесено в електронну базу. Статистичну обробку даних проводили за методами варіаційної та непараметричної статистики медико-біологічного профілю за допомогою пакета статистичних програм Excel for Windows, Statistica 6.0 і SPSS Statistics. Статистичну значущість оцінювали за t-критерієм Стьюдента і t-критерієм Вілкоксона. Різницю між показниками вважали статистично значущою у разі p << 0,05. Одержані результати свідчать про статистично значущу різницю за діаметром ПА між групами хворих та контрольною групою, тоді як різниця між початковими діаметрами ПА у першій та другій групах була статистично незначущою. Після проведення реактивної гіперемії у хворих на ІХС у поєднанні з ГЕРХ було відзначено статистично значуще (p << 0,001) зменшення приросту діаметра ПА у порівнянні як з контрольною групою, так і з хворими на ІХС. Після сублінгвального прийому нітрогліцерину виявлено статистично значуще (p << 0,001) збільшення приросту діаметра ПА в обох групах хворих, що свідчить про адекватність проведеної проби. Висновки: неінвазивний метод ультразвукового допплерівського сканування високої якості дилатації плечової артерії за проведення оклюзійної проби можна використовувати для оцінки ендотеліальної дисфункції як у разі захворювань серцево-судинної системи, так і за інших патологій, спричинених порушенням функції ендотелію.
  Повний текст PDF - 170.576 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Опарін О.
  • Внукова А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Опарін О. А. Ультразвукове дослідження діаметра плечової артерії як неінвазивний метод виявлення ендотеліальної дисфункції у пацієнтів з ішемічною хворобою серця та супутньою гастроезофагеальною рефлюксною хворобою / О. А. Опарін, А. С. Внукова // Сучасна гастроентерологія. - 2019. - № 4. - С. 12-18. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/SGastro_2019_4_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Опарін Олексій Анатолійович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського