Наукова періодика України Сучасна гастроентерологія


Кушніренко І. В. 
Дослідження сезонного чинника в розвитку орофарингеального кандидозу у хворих гастроентерологічного профілю / І. В. Кушніренко // Сучасна гастроентерологія. - 2017. - № 1. - С. 30-37. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/SGastro_2017_1_6
Мета роботи - вивчити сезонність виявлення орофарингеального кандидозу, зміни імунологічних показників та адгезивних властивостей букальних епітеліоцитів у хворих гастроентерологічного профілю. У період з 2009 до 2012 рр. було обстежено 638 хворих. Проведено кількісну оцінку росту Candida albicans у зскрібку з язика. У разі понад 300 колоній в чашці Петрі діагностували наявність орофарингеального кандидозу. Імунологічні параметри (CD3<^>+, CD4<^>+, CD8<^>+, CD16<^>+, CD22<^>+, HCT-тест) та цитохімічний показник активності нейтрофілів вивчено в 99 пацієнтів з орофарингеальним кандидозом, із них у 66 осіб узято зразок букальних епітеліоцитів та визначено адгезивні властивості референтного штаму Candida albicans до них за індексом адгезивності, що враховує середній показник адгезії мікроорганізмів на одному епітеліоциті та кількість задіяних в адгезії епітеліоцитів. Усі показники проаналізовано за частотою виявлення залежно від пори року. Відзначено збільшення частоти виявлення орофарингеального кандидозу восени в 1,5 разу у порівнянні із зимою (p << 0,05) та в 1,6 разу - у порівнянні з весною (p << 0,05). Частота виявлення орофарингеального кандидозу восени у 2,3 разу вища у порівнянні з частотою випадків відсутності росту Candida albicans (95 % довірчий інтервал (ДІ) 1,25 - 4,13). Виявлено активацію лімфоцитів влітку та взимку: їх рівень був підвищеним у 3,4 та 2,9 разу у порівнянні з осінню (p << 0,05 в обох випадках). Імовірність підвищення активності лімфоцитів восени дуже низька у порівнянні з іншими порами року (відношення шансів (ВІЛ) 0,3; 95 % ДІ 0,09 - 0,9). Імовірність виявлення зниженого вмісту CD8<^>+-клітин восени значно вища у порівнянні з іншими сезонами (ВШ 3,3; 95 % ДІ 1,1 - 9,9). Частота зниження цитохімічного показника активності нейтрофілів восени була в 1,6 разу більшою у порівнянні із зимовим періодом (F << 0,05) та в 1,4 разу - у порівнянні з весняним (F << 0,05; ВШ 5,4; 95 % ДІ 1,2 - 24,5). Восени також вища імовірність виявлення максимального ступеня індексу адгезивності букальних епітеліоцитів до Candida albicans (ВШ 4,4; 95 % ДІ 1,1 - 17,0), що свідчить про наявність сезонних коливань здатності букальних епітеліоцитів до адгезії Candida albicans. Висновки: збільшення частоти орофарингеального кандидозу восени є наслідком комплексної взаємодії сезонних зсувів імунологічного забезпечення організму в цю пору року та сезонних коливань адгезивних властивостей епітеліоцитів і феномену, виявленого вперше, який потребує вивчення.
  Повний текст PDF - 1.74 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кушніренко І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кушніренко І. В. Дослідження сезонного чинника в розвитку орофарингеального кандидозу у хворих гастроентерологічного профілю / І. В. Кушніренко // Сучасна гастроентерологія. - 2017. - № 1. - С. 30-37. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/SGastro_2017_1_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кушніренко Інеса Василівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського