Наукова періодика України Сучасна гастроентерологія


Личковська О. Л. 
Роль фекальних біомаркерів запалення у диференційній діагностиці органічних та функціональних захворювань кишечника у дітей / О. Л. Личковська, О. З. Гнатейко, О. Г. Яворський, Х. О. Семен, Х. Б. Козерема, В. Д. Семен, О. П. Єлісєєва // Сучасна гастроентерологія. - 2015. - № 2. - С. 28-34. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/SGastro_2015_2_6
Мета роботи - вивчити можливості застосування фекальних маркерів запалення для диференційної діагностики органічної та функціональної патології кишок у дітей. Під спостереженням перебували 42 дитини з клінічними ознаками синдрому подразненої кишки (СПК) віком 5 - 12 років, з них 19 (45,2 %) хлопчиків і 23 (54,8 %) дівчинки. Усім пацієнтам, окрім клініко-анамнестичного дослідження, проведено загальний аналіз крові та сечі, копрограму, визначено біохімічні показники крові, передбачені локальним медичним протоколом, зокрема С-реактивний білок, а також фекальний кальпротектин (ФК), секреторний IgA, <$E alpha>1-антитрипсин та панкреатичну еластазу в калі за допомогою комерційних лабораторних наборів Ridascreen (R-Biopharm AG, Німеччина) методом імуноферментного аналізу. СПК з переважанням закрепів діагностовано у 15 (35,7 %) дітей, з переважанням проносів - у 12 (28,6 %), з чергуванням закрепів і проносів - у 15 (35,7 %) дітей. Рівень ФК був вищим за норму і в середньому становив (<$E79,70~symbol С~6,86>) мкг/г. У 8 дітей через наявність "тривожних" симптомів проведено ендоскопічне обстеження, яке лише в одному випадку виявило ознаки хвороби Крона. У цієї дитини концентрація ФК була значно підвищеною (380,2 мкг/г). Одержані результати підтвердили, що орієнтація у діагностичному процесі лише на "тривожні" симптоми спонукає до застосування інвазивних методів обстеження, які в більшості випадків (87,5 %) дали негативний результат. Поєднання клінічних критеріїв з визначенням рівня ФК надає змогу точніше виявити дітей з високим ризиком запальних захворювань кишок. Рівень slgA становив у середньому (<$E233,37~symbol С~18,92>) мкг/г, а <$E alpha>1-антитрипсину - (<$E359,49~symbol С~26,83>) мкг/г, що відповідає нормальним значенням та свідчить про збережену функцію інтестинального бар'єра. Висновки: встановлення діагнозу СПК у дітей потребує проведення диференційної діагностики насамперед із запальними захворюваннями кишок та порушеннями екзокринної функції підшлункової залози. Рівень фекального кальпротектину виявився найчутливішим інструментом скринінгу дітей з порушенням функції кишок, які потребують проведення ендоскопії.
  Повний текст PDF - 155.567 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Личковська О.
  • Гнатейко О.
  • Яворський О.
  • Семен Х.
  • Козерема Х.
  • Семен В.
  • Єлісєєва О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Личковська О. Л. Роль фекальних біомаркерів запалення у диференційній діагностиці органічних та функціональних захворювань кишечника у дітей / О. Л. Личковська, О. З. Гнатейко, О. Г. Яворський, Х. О. Семен, Х. Б. Козерема, В. Д. Семен, О. П. Єлісєєва // Сучасна гастроентерологія. - 2015. - № 2. - С. 28-34. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/SGastro_2015_2_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Личковська Олександра Любомирівна (медичні науки)
  • Личковська Олена Львівна (медичні науки)
  • Гнатейко Олег Зіновійович (1943–) (медичні науки)
  • Яворський Остап Григорович (медичні науки)
  • Яворський Остап Григорович (медичні науки)
  • Семен Христина Олегівна (медичні науки)
  • Єлісєєва Ольга Петрівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського