Наукова періодика України Прикарпатський вісник Наукового товариства імені Шевченка


Мороз Л. В. 
Рольовий герой поезії Тараса Шевченка / Л. В. Мороз // Прикарпатський вісник НТШ. Слово. - 2019. - № 3. - С. 22-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pvntsh_sl_2019_3_4
Досліджено художній феномен рольової лірики як поетичного тексту, побудованого у формі цілісного мовленнєвого висловлювання, організованого від особи, що дистанційована від автора і не може бути з ним ототожнена з огляду на декларований у творі біографічний, соціально-історичний або гендерний статус суб'єкта мовлення, а також репрезентоване ним коло морально-етичних, ідеологічних, естетичних, екзистенційних цінностей та уявлень. До окремого різновиду рольової лірики віднесено й поетичні тексти, які загалом побудовані у формі вислову одного або кількох персонажів, тоді як представництво автора мінімізовано у них до окремих й фрагментарних реплік, що виконують функцію специфічного рамкового елементу, який формально поєднує репрезентовані суб'єктні форми, але не переводить їх у художню площину автопсихологічної форми вираження. Даний тип рольової лірики побудований у формі монологу чи діалогу двох і більше персонажів або рольової драматургічної сценки, де авторський голос виконує функцію ремарок, що зв'язують голоси представлених у творі суб'єктів поетичного мовлення. Проаналізовано проблематику теоретичних пошуків літературознавців у дослідженні специфіки суб'єктної організації лірики. Охарактеризовано спектр суб'єктів поетичного мовлення рольової лірики. Проведено типологізацію рольових типів вираження авторської свідомості у ліриці Т. Шевченка. Проаналізовано різновиди власне рольового типу героя - персоналізованого та персоніфікованого. Власне рольовий тип визначено як тип героя, ступінь предметної об'єктивації якого засвідчує його категоричну (принаймні, зовні декларовану) нетотожність із особою автора, мотивовану їх біографічною, соціально-професійною, екзистенційною тощо несумісністю. Розглянуто питання, пов'язані з прийомами композиційного та мовленнєвого оформлення поетичного рольового тексту. Окреслено концептуально-змістовні його ракурси, які виявляють себе на рівні вираження ідейно-тематичних концептів твору.
  Повний текст PDF - 422.481 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мороз Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мороз Л. В. Рольовий герой поезії Тараса Шевченка / Л. В. Мороз // Прикарпатський вісник НТШ. Слово. - 2019. - № 3. - С. 22-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pvntsh_sl_2019_3_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Мороз Людмила Володимирівна (філологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського