Наукова періодика України Прикарпатський вісник Наукового товариства імені Шевченка


Тереховська О. В. 
Гофманівські ремінісценції в романі Дж. Фаулза "Колекціонер” (науково-методичні матеріали до вивчення роману Дж. Фаулза "Колекціонер” у ВИШу) / О. В. Тереховська // Прикарпатський вісник НТШ. Слово. - 2019. - № 3. - С. 292-302. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pvntsh_sl_2019_3_37
Розглянуто художній відгомін ідей німецького письменника-романтика Е. Т. А. Гофмана у творчості англійського письменника-постмодерніста Дж. Фаулза, зокрема у його романі "Колекціонер". Мета роботи - довести, що концепція Гофмана щодо поділу людей на обивателів і митців, на міщан і творчих особистостей, на звичайних та обраних - на філістерів та ентузіастів - знайшла своє художнє відлуння в образах і ситуаціях роману Дж. Фаулза "Колекціонер", а також узагальнити й адаптувати науково-теоретичний матеріал з цієї проблеми для студентів-філологів під час їхньої підготовки до практичних і семінарських занять. Дослідницька методика полягає в екстраполяції концепції Гофмана щодо ентузіастів і філістерів на художній текст роману Дж. Фаулза "Колекціонер", а також у визначенні протистояння цих двох типів людей однією з провідних тем роману. Доведено, що Гофман поділив усіх своїх персонажів на дві нерівні частини: ентузіастів і філістерів. Встановлено, що світ ентузіастів символізує у Гофмана повноцінне життя з усім багатством ідей, емоцій, суперечливих і складних почуттів, властивих людині пошуку, а світ філістерів уособлює тьмяну імітацію справжнього життя, "механізоване" існування", в якому немає творчих імпульсів, творчої ініціативи. З'ясовано, що Гофман попереджає людство про загрози й небезпеки такого існування, а також наголошує на необхідності захищати світ ентузіастів. Доведено, що відгомін думок Гофмана, які виявились пророчими, менш ніж через 150 років знайшов своє художнє відображення у творчості сучасного англійського письменника Дж. Фаулза, зокрема в романі "Колекціонер". В образах головних героїв Міранди і Фредеріка Клегга Дж. Фаулз також змалював два протилежні світи, що є символічним продовженням протистояння гофманівських ентузіастів і філістерів. Встановлено, що Міранда уособлює сучасний тип ентузіаста, людину пошуку, вона живе, захлинаючись емоціями та відчуттями, інтуїтивно усвідомлюючи, що в цьому і є сенс життя. Клегг узагальнює сучасний тип філістера - амбітного, обмеженого тирана, сповненого прихованої злоби та ненависті до тих, хто духовно багатший і розумніший. Доведено, що попередження Гофмана справдились і в тому, що філістери можуть зробити і роблять ентузіастів своїми жертвами, як це, власне, й зображено в романі на прикладі трагічної долі Міранди. Ремінісценції гофманівських ідей щодо одвічного протистояння ентузіастів і філістерів, узагальнених в образах і типах Дж. Фаулза в романі "Колекціонер", нагадуючи про споконвічність протистояння любові і ненависті, добра і зла, творчого живого начала і зашкарублого, приземленого існування, становлять наукову новизну. Практичне значення результатів дослідження полягає в можливості їхнього використання при подальшому вивченні літературної спадщини Дж. Фаулза, а також при підготовці студентів-філологів до практичних і семінарських занять.
  Повний текст PDF - 458.562 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тереховська О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тереховська О. В. Гофманівські ремінісценції в романі Дж. Фаулза "Колекціонер” (науково-методичні матеріали до вивчення роману Дж. Фаулза "Колекціонер” у ВИШу) / О. В. Тереховська // Прикарпатський вісник НТШ. Слово. - 2019. - № 3. - С. 292-302. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pvntsh_sl_2019_3_37.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Тереховська Олена Володимирівна (філологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського