Наукова періодика України Проблеми програмування


Прийма С. М. 
Використання семантичних технологій для встановлення діалогу між суб'єктами ринку праці / С. М. Прийма, Ю. В. Рогушина, О. В. Строкань // Проблеми програмування. - 2018. - № 2-3. - С. 226-235. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Progr_2018_2-3_28
Проаналізовано публікації, пов'язані з тенденціями розвитку національних систем кваліфікацій, які мають пов'язати ринок освітніх послуг з ринком праці. Такий аналіз надає змогу визначити, що ефективним інструментом для рішення цієї проблеми є ESCO - Багатомовний класифікатор європейських навичок, компетенцій, кваліфікації та професій. ESCO визначає і класифікує навички (як "м'які", так і "жорсткі"), компетенції, кваліфікації і професії, які мають значення для європейського ринку праці, освіти та професійної підготовки. Класифікатор ESCO є основою для створення "паспорту набутих компетенцій" і використовується у кількох ініціативах Європейської Комісії у сфері навичок та кваліфікацій, спрямованих на підвищення прозорості ринку праці - освітніх систем. Розробка інструментальних засобів, які надають змогу ефективно використовувати ESCO та забезпечують перехід від кваліфікаційної моделі до повноцінних компетентнісних моделей, вбачається актуальним і своєчасним науковим завданням. Через те, що суб'єкти на ринку праці можуть описувати свої пропозиції або вимоги через неформалізовані характеристики, які часто є нематеріальними (наприклад, командний дух, соціальні навички, лідерські навички), і для опису таких характеристик можуть використовуватися різні терміни, встановлення діалогу між ними потребує співставлення семантики таких описів. Розв'язувати таку проблему мають семантичні технології, які спрямовані на обробку інформації на рівні знань, тобто здата формалізувати, аналізувати й обробляти зміст (семантику) інформаційних ресурсів. Зважаючи на це, у публікації наведставлено теоретичне обгрунтування системи UkrESCO, призначеної для формування паспорту набутих компетенцій, пошуку вакансій і співставлення компетенцій з вимогами до вакансії на основі моделі ESCO з використанням технологій Semantic Web та інформаційних ресурсів відкритого інформаційного середовища Web. Систему UkrESCO можна розглядати як інтелектуальну надбудову над існуючими системами порівняння та оцінки компетенції, співставлення кваліфікацій з вакансіями, формування паспорту набутих компетенцій. Практична реалізація системи UkrESCO може стати ефективним інструментом формування в українському суспільстві розуміння цінності освіти впродовж життя у особистісному й професійному саморозвитку людини.
  Повний текст PDF - 1.039 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Прийма С.
  • Рогушина Ю.
  • Строкань О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Прийма С. М. Використання семантичних технологій для встановлення діалогу між суб'єктами ринку праці / С. М. Прийма, Ю. В. Рогушина, О. В. Строкань // Проблеми програмування. - 2018. - № 2-3. - С. 226-235. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Progr_2018_2-3_28.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Строкань Оксана Вікторівна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського