Наукова періодика України Проблеми радіаційної медицини та радіобіології


Шкарупа В. М. 
Дослідження поліморфізму генів репарації ДНК XRCC1 та XPD та ризику виникнення раку щитоподібної залози у осіб, які зазнали дії іонізуючої радіації внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС / В. М. Шкарупа, С. О. Геник-Березовська, В. О. Паламарчук, В. В. Талько, С. В. Клименко // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2015. - Вип. 20. - С. 552-571. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2015_20_43
Мета роботи - визначити та порівняти особливості поліморфізму генів репарації XRCC1 Arg399Gln та XPD Lys751Gln у хворих на рак щитоподібної залози (РЩЗ), які зазнали дії іонізуючої радіації внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та у хворих без впливу іонізуючого випромінення (ІВ) в анамнезі. Визначення поліморфізму генів XRCC1 Arg399Gln та XPD Lys751Gln проводилось шляхом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) у 102 хворих на РЩЗ: 38 осіб, які зазнали дії іонізуючої радіації внаслідок аварії на Чорнобильскій АЕС (учасники ліквідації наслідків аварії, евакуйовані та мешканці контрольованих територій, забруднених радіонуклідами), 64 особи без впливу іонізуючого випромінення в анамнезі та 41 особа контрольної групи жителів України без онкопатології. Для порівняння одержаних даних щодо спонтанного та радіаційно-асоційованого РЩЗ та розрахунку відмінностей частот алелей і ризику виникнення онкопатології використовували дані літератури щодо контрольних груп популяцій Російської Федерації, Білорусії, Польщі. За порівняння з даними літератури щодо поліморфізму XRCC1 у радіаційно-експонованих осіб без онкопатології, ризик розвитку РЩЗ у гомозиготних носіїв мінорного алелю XRCC1 Gln399Gln у осіб, які зазнали впливу ІВ, виявився достовірно підвищеним: ОR = 4,14, p = 0,001 (CI 95 % 1,72 - 9,93). У гомозиготних носіїв мінорних алелей гена XPD Lys751Gln, які зазнали впливу ІВ, виявлено збільшення ризику розвитку РЩЗ: ОR = 3,30, p = 0,05 (CI 95 % 0,82 - 14,14) у порівнянні з контрольною групою української популяції. Висновки: носійство гомозиготних мінорних алелей генів репарації ДНК XRCC1 Gln399Gln та XPD Gln751Gln є фактором ризику розвитку РЩЗ за умов впливу іонізуючого випромінювання в дослідженій групі української популяції.
  Повний текст PDF - 1.105 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шкарупа В.
  • Геник-Березовська С.
  • Паламарчук В.
  • Талько В.
  • Клименко С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шкарупа В. М. Дослідження поліморфізму генів репарації ДНК XRCC1 та XPD та ризику виникнення раку щитоподібної залози у осіб, які зазнали дії іонізуючої радіації внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС / В. М. Шкарупа, С. О. Геник-Березовська, В. О. Паламарчук, В. В. Талько, С. В. Клименко // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2015. - Вип. 20. - С. 552-571. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2015_20_43.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Паламарчук Володимир Олександрович (медичні науки)
  • Клименко Сергій Вікторович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського