Наукова періодика України Проблеми радіаційної медицини та радіобіології


Степанова Є. І. 
Вплив VNTR (4а/b) поліморфізму гена eNOS на розвиток ендотеліальної дисфункції та порушень системи дихання у дітей – мешканців радіоактивно забруднених територій / Є. І. Степанова, І. Є. Колпаков, В. М. Зигало, О. М. Литвинець, В. Г. Кондрашова, В. Ю. Вдовенко, О. О. Скварська, О. С. Леонович // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2015. - Вип. 20. - С. 432-444. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2015_20_32
Мета роботи - дослідити роль поліморфізму генів еNOS у розвитку ендотеліальної дисфункції та функціональних розладів системи дихання у дітей - мешканців радіоактивно забруднених територій. Для визначення можливих асоціативних зв'язків поліморфізму у 4-му інтроні гена еNOS з показниками, що характеризують функціональний стан ендотелію та бронхолегеневої системи, проведено обстеження 184 дітей. З них основну групу склали 135 дітей - мешканців радіоактивно забруднених територій, контрольну - 49 дітей, які мешкали в "чистих" щодо радіоактивного забруднення регіонах і не належали до постраждалих внаслідок Чорнобильської аварії контингентів. Проводили молекулярно генетичне дослідження з визначенням поліморфізму в 4-му інтроні гена еNOS. Дослідження вентиляційної спроможності легенів оцінювали за допомогою методу пневмотахографії. Для реєстрації ендотелійзалежної реакції судинного русла на зміни умов кровопостачання використовували термографічний спосіб. Визначення рівнів азотистих сполук NO2- та NO3- проводили за стандартною методикою з використанням реактиву Грісса. Рівень інкорпорованого 137Cs в організмі визначали за допомогою лічильника випромінювання людини Скриннер-3М виробництва Інституту екології людини. Діти основної групи за частотою поліморфних 4а/b генотипів та алелів 4а і 4b гена еNOS не відрізнялися від контролю та даних літератури. У дітей основної групи з генотипом 4а/4b у порівнянні з дітьми, які мали генотип 4b/4b, відмічалося збільшення тривалості відновлення кровообігу до вихідного рівня після оклюзійної проби; спостерігалося зниження вмісту нітриту в сироватці крові; зменшення інтегральних показників еластичності і розтяжності легеневої тканини, прохідності дихальних шляхів; у 1,5 разу частіше реєструвалися ознаки бронхоспазму. Ці несприятливі ефекти були асоційовані з наявністю у генотипі алелю 4а, ознак ендотеліальної дисфункції та рівнем інкорпорованого 137Cs. Висновки: більш виразні зміни ендотелійзалежної реакції судин на оклюзію та вірогідне зниження рівня нітриту в сироватці крові у носіїв алелю 4а, особливо у дітей, які мешкають за несприятливих екологічних умов, надає підстави віднести їх до групи ризику з розвитку ендотеліальної дисфункції, а порушення функції легенів розглядати як один з її проявів.
  Повний текст PDF - 750.523 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Степанова Є.
  • Колпаков І.
  • Зигало В.
  • Литвинець О.
  • Кондрашова В.
  • Вдовенко В.
  • Скварська О.
  • Леонович О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Степанова Є. І. Вплив VNTR (4а/b) поліморфізму гена eNOS на розвиток ендотеліальної дисфункції та порушень системи дихання у дітей – мешканців радіоактивно забруднених територій / Є. І. Степанова, І. Є. Колпаков, В. М. Зигало, О. М. Литвинець, В. Г. Кондрашова, В. Ю. Вдовенко, О. О. Скварська, О. С. Леонович // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2015. - Вип. 20. - С. 432-444. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2015_20_32.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Степанова Євгенія Іванівна (медичні науки)
  • Колпаков Ігор Євгенович (медичні науки)
  • Вдовенко Віталій Юрійович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського