Наукова періодика України Проблеми радіаційної медицини та радіобіології


Узленкова Н. Є. 
Радіаційно-індуковані зміни у сполучнотканинному матриксі органів щурів за умов загального рентгенівського опромінення / Н. Є. Узленкова // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2014. - Вип. 19. - С. 471-481. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2014_19_44
Мета роботи - вивчити характер радіаційно-індукованих змін у сполучнотканинному матриксі органів щурів за умов одноразового загального зовнішнього рентгенівського опромінення у мінімально летальній та сублетальній дозах. Досліди проводили на білих щурах-самцях масою 160 - 180 г, яких піддавали впливу рентгенівського випромінювання у дозах ЛД15/30 і ЛД60/30 на установці РУМ-17 за стандартних технічних умов. Оцінку сполучнотканинного матриксу проводили за сумарною кількістю колагену, розчинного (РК) і нерозчинного (НК) колагену, швидкістю руйнування колагену за вільним гідроксипроліном, колагенолітичною активністю (КЛА), індивідуальними глікозаміногліканів (ГАГ). Досліди проводили на 3, 7 і 14-ту та 30, 90 і 180-ту добу. Віковий контроль використовували на кожен термін дослідів. Статистичну обробку даних проводили за використанням критерію Вілкоксона - Манна - Уїтні та t-критерію Стьюдента за допомогою пакета Biostatistics v.4.03 для Windows. Встановлено зміни колагену (3 - 7-а доба) характеризувалися порушенням співвідношення РК і НК, прискоренням розпаду колагену за вільним гідроксипроліном у легенях - в 1,7 разу, шкірі - в 1,2 разу, зростанням металозалежної КЛА у легенях - в 2,0 разу й металонезалежної КЛА у шкірі - в 2,2 разу, збільшенням гіалуронової кислоти у легенях - в 1,7 разу, шкірі - в 1,5 разу. У віддаленому періоді (180-а доба) визначали зростання сумарної кількості колагену з переважанням НК у легенях - в 1,4 разу, у шкірі - в 1,3 разу. У цей період зміни індивідуальних ГАГ характеризувалися у легенях і збільшенням хондроїтинсульфату A і C в 1,7 разу, у шкірі - дерматансульфату в 1,6 разу та в обох органах і гепарансульфату в 1,7 разу. Висновки: встановлено радіаційно-індуковані зміни у сполучнотканинному матриксі органів щурів за своєю спрямованістю не залежали від дози рентгенівського випромінювання, носили органоспецифічний характер та визначалися часом після опромінення.
  Повний текст PDF - 694.389 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Узленкова Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Узленкова Н. Є. Радіаційно-індуковані зміни у сполучнотканинному матриксі органів щурів за умов загального рентгенівського опромінення / Н. Є. Узленкова // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2014. - Вип. 19. - С. 471-481. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2014_19_44.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського