Наукова періодика України Проблеми радіаційної медицини та радіобіології


Гасанова О. В. 
Структура коморбідної патології у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки, які зазнали впливу іонізуючого випромінювання внаслідок аварії на ЧАЕС / О. В. Гасанова, Е. О. Саркісова, Л. М. Овсяннікова, А. А. Чумак, О. В. Носач, В. М. Громадська, Г. А. Незговорова // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2014. - Вип. 19. - С. 231-240. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2014_19_21
Мета дослідження - вивчення структури коморбідної патології у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки (НАЖХП), які зазнали впливу іонізуючого випромінювання внаслідок аварії на ЧАЕС, та груп порівняння. Масив обстежених осіб чоловічої статі був розподілений на 4 групи: основна група - 136 хворих на НАЖХП, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, перша група порівняння (I ГП) - 28 постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС без захворювань печінки, друга група порівняння (II ГП) - 50 хворих на НАЖХП, що не зазнали дії факторів Чорнобильської катастрофи, третя група порівняння (III ГП) - 16 неопромінених осіб без захворювань печінки. В досліджених групах осіб, окрім III ГП, виявлялась значна кількість коморбідної патології, в середньому, від 4,1 +- 0,4 в II ГП до 5,2 +- 0,2 в основній групі хворих (p << 0,05), при цьому тільки в групах постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС у 6,6 та 7,1 % випадків було встановлено більше 10 захворювань одночасно. Найбільш частою патологією були серцево-судинні, цереброваскулярні та ендокринні захворювання. Структура коморбідної патології за НАЖХП в основній групі відрізнялась від такої в II ГП достовірно більшою частотою виявлення цереброваскулярних хвороб (73,5 та 56 %, p << 0,05). Щодо особливостей метаболічного синдрому, у постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС була зафіксована більша частота гіпертонічної хвороби (71,3 та 58 %, p << 0,001), дисциркуляторної енцефалопатії (48,5 та 28 %, p << 0,01), та захворювань щитоподібної залози (47,1 та 30 %, p << 0,05) у порівнянні з II ГП. У постраждалих без НАЖХП (I ГП) гіпертонічна хвороба виявлялась лише у 35,7 % (71,3 % в основній групі p << 0,01), а ХНМК у 71,4 % (39,7 % в основній групі p << 0,01). Висновок: структура коморбідної патології у разі НАЖХП у постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС відрізнялась як за більшою кількістю виявлених захворювань, так і за нозологічним складом. Найбільш частою патологією були серцево-судинні, цереброваскулярні й ендокринні захворювання. Визначено достовірно більшу частота гіпертонічної хвороби, дисциркуляторної енцефалопатії та захворювань щитоподібної залози.
  Повний текст PDF - 357.506 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гасанова О.
  • Саркісова Е.
  • Овсяннікова Л.
  • Чумак А.
  • Носач О.
  • Громадська В.
  • Незговорова Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гасанова О. В. Структура коморбідної патології у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки, які зазнали впливу іонізуючого випромінювання внаслідок аварії на ЧАЕС / О. В. Гасанова, Е. О. Саркісова, Л. М. Овсяннікова, А. А. Чумак, О. В. Носач, В. М. Громадська, Г. А. Незговорова // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2014. - Вип. 19. - С. 231-240. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2014_19_21.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського