Наукова періодика України Психологічні перспективи


Одінцова А. М. 
Психологічні тенденції особистісних проявів студентів із різними типами життєвих ролей / А. М. Одінцова // Психологічні перспективи. - 2014. - Вип. 23. - С. 238-251. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ppst_2014_23_23
Висвітлено результати емпіричного дослідження взаємозв'язку між типом життєвої ролі й особистісними проявами людини. Представлено власну типологію життєвих ролей, що побудована на основі зіставлення поняття "роль" із такими поняттями, як "життєва позиція", "життєва лінія", "стратегія життя", "сенс життя", "життєва перспектива". Типологію ролей відносно концепції життєвого шляху особистості представлено у вигляді парних конструктів: аксіологічно-змістові й аксіологічно-нейтральні ролі; послідовні та непослідовні ролі; активні та пасивні ролі; смислоутворюючі та смислонейтральні ролі; свідомі та несвідомі ролі. В основній частині роботи наведені результати дослідження, у якому взяли участь особи віком від 18 до 22 років. Серед емпіричних методів дослідження застосовано авторську анкету "Ставлення до власної ролі", методику багатофакторного дослідження особистості Кеттела (форма С), тест "Сенс-життєві орієнтації", методика КОЗ та копінг-тест Лазаруса. На емпіричному рівні виявлено співвідношення між домінуючим типом життєвої ролі та особистісними якостями, цілеспрямованістю, способом подолання життєвих труднощів, рівнем комунікативних та організаторських здібностей. За результатами факторного аналізу виділено три фактори, що дали можливість виділити та проаналізувати різноманітні ставлення юнаків до власної ролі. До першого фактору, разом з особистісними показниками, увійшли активні - пасивні життєві ролі; до другого - послідовні - непослідовні, смислоутворюючі - смислонейтральні та свідомі - несвідомі ролі; до третього фактору - аксіологічно-змістові - аксіологічно-нейтральні життєві ролі. Установлено що виконання ролі може розглядатися як процес активної чи пасивної взаємодії, як засіб досягнення поставленої мети та як спосіб самовираження. Наукова новизна роботи полягає в тому, що вперше на емпіричному рівні досліджено взаємозв'язок між типом життєвої ролі й особистісними проявами людини. Отримані результати можуть бути використані для створення програм факультативних і тренінгових занять.
  Повний текст PDF - 236.851 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Одінцова А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Одінцова А. М. Психологічні тенденції особистісних проявів студентів із різними типами життєвих ролей / А. М. Одінцова // Психологічні перспективи. - 2014. - Вип. 23. - С. 238-251. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ppst_2014_23_23.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Одінцова Анастасія Миколаївна (психологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського