Наукова періодика України Праці Одеського політехнічного університету


Vasyutinska K. 
Analysis of urbanization impact on the dynamics of emergencies and risks for population in Ukraine / K. Vasyutinska, S. Barbashev, S. Smyk // Праці Одеського політехнічного університету. - 2018. - Вип. 2. - С. 88-96. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Popu_2018_2_12
Урбанізація в поєднанні з індустріалізацією та економічними структурними змінами викликає негативні процеси у всій системи "місто - навколишнє природне середовище" і, таким чином, стає важливим фактором формування стану екологічної небезпеки території. Мета роботи - визначення взаємозалежності між демографічними змінами і особливостями, що відображують характер урбанізаційних процесів в Україні, та динамікою показників природної та техногенної небезпеки. Показано, що наслідки урбанізації для зміни рівнів безпеки міських територій практично не вивчались. Дослідження динаміки надзвичайних ситуацій різного генезису за період 1989 - 2017 рр., актуальні у плані вивчення основних чинників природної і техногенної небезпеки, а також мають практичне значення для розроблення інструментів управління ризиками на урбанізованих територіях. Для дослідження використано методи статистичного, порівняльного та графічно-аналітичного аналізу. Показано, що стрімке скорочення чисельності загального населення України, поряд із чисельністю міських мешканців, є провідним чинником зменшення надзвичайних ситуацій природного та техногенного походження. Встановлено поліномну функціональну залежність між нормалізованими показниками природно-техногенної небезпеки і щільністю населення з високим коефіцієнтом кореляції (R<^>2 = 0,94). Оцінено ризики життю та здоров'ю населення та досліджено їх зміни за означеними роками. Відсутність сполучення між ризиками втратити життя та здоров'я та індивідуальними ризиками загибелі свідчить про неоднозначний вплив на них демографічних та урбанізаційних процесів. Показано, що індивідуальний ризик проявляє меншу залежність від нормалізованого показника щільності населення, ніж ризик потерпіти від надзвичайних ситуацій (НС). Тренди обох ризиків мають протилежній характер, а тенденції змін в області дуже малих та дуже великих нормалізованих значень щільності населення зворотно пропорційні. До основних причин недооцінки ризиків надзвичайних ситуацій урбанізованого середовища віднесено спосіб врахування НС в Україні, недосконалість регіональних і міських баз даних, недооцінювання малих і середніх катастроф та локалізованих явищ. Розроблено методологію врахування демографічних особливостей та темпів урбанізації як визначальних факторів формування стану екологічної безпеки. Запропоновано практичні рекомендації щодо управліннями надзвичайними ситуаціями в місті та мінімізації ризиків від надзвичайних ситуацій із врахуванням особливостей урбанізації в Україні.
  Повний текст PDF - 335.651 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Vasyutinska K.
  • Barbashev S.
  • Smyk S.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Vasyutinska K. Analysis of urbanization impact on the dynamics of emergencies and risks for population in Ukraine / K. Vasyutinska, S. Barbashev, S. Smyk // Праці Одеського політехнічного університету. - 2018. - Вип. 2. - С. 88-96. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Popu_2018_2_12.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського