Наукова періодика України Фізика і хімія твердого тіла


Савчук А. Й. 
Оптичні та магнітооптичні властивості нанокристалів напівмагнітних напівпровідників Pb1-xMеxI2 (Me: Mn, Fe) / А. Й. Савчук, І. Д. Столярчук, О. А. Шпорта, В. І. Ткачук // Фізика і хімія твердого тіла. - 2013. - Т. 14, № 4. - С. 745-748. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/PhKhTT_2013_14_4_11
Досліджено оптичниі та магнітооптичні властивості оксидних напівмагнітних напівпровідників (НМН) на основі ZnO з магнітними компонентами Me (Mn, Fe, Co, Ni). Встановлено, що монокристали даних оксидів одержано методом хімічних транспортних реакцій, тонкі плівки вирощено за методиками лазерного й іонно-плазмового напилення, а нанокристал синтезувано за методом колоїдної хімії. Аналіз одержаних X-променевих дифрактограм кристалів і плівок потрійних Zn1-xMexO і четверних Zn1-x-yMexMyO (M - Fe, Sn Li) оксидів з х, у ≤ 0,1 свідчить про заміщення атомами Ме і М атомів Zn у вюртцитній кристалічній гратці ZnO. За допомогою атомно-силової мікроскопії встановлено високу однорідність поверхні тонких плівок потрійних оксидів Zn1-xMexO і складну топографію поверхні чотирикомпонентних НМН Zn1-x-yMnxSnyO, на якій виділяються структури у вигляді нанониток завдовжки в декілька мікрометрів і діаметром у 15-20 нм. За спектрами відбиття, пропускання та поглинання кристалів і плівок оксидних НМН встановлено особливості перебудови їх енергетичних зон. Екситонну структуру виявлено тільки в низькотемпературних спектрах відбиття досконалих монокристалічних зразків Zn1-xMnxO з х ≤ 0,04. Встановлено лінійний характер зміни ширини забороненої Еg зі зміною вмісту магнітної компоненти х в оксидах Zn1-xMnxO та Zn1-xCoxO. В довгохвильовій області від краю фундаментального поглинання виявлено структуру, яка інтерпрєтусться внутрішньоцентровими d-d переходами в іонах Mn2+, Co2+ та Ni2+. Виявлено короткохвильовий зсув краю поглинання нанокристалів Zn1-xMnxO, який зумовлений квантово-розмірним ефектом. Зазначено, що магнітооптичний ефект Фарадея в досліджених оксидах у формі монокристалів, тонких плівок і нанокристалів демонструє риси властиві класу НМН з характерним проявом s p-d обмінних взаємодій. Для оксидних НМН у магнітопольовій залежності фарадеївського обертання виявлено ділянку з насиченням і петлю гістерезису, що свідчить про феромагнітне впорядкування в даних матеріалах.Наведено результати експериментального дослідження спектрів поглинання, фотолюмінесценції та електронного парамагнітного резонансу наночастинок Pb1-xMexI2 (Me: Mn, Fe). Екситонна структура спектра досліджуваних нанокристалів виявилась зміщеною в короткохвильову область спектра в порівнянні з відповідними об'ємними зразками, що зумовлено проявом квантово-розмірного ефекту. В спектрах фотолюмінесценції наночастинок виявлено дві смуги випромінювання, зумовлені екситонними переходами поблизу краю фундаментального поглинання та наявністю домішок і дефектів. Одержані результати щодо температурної та кутової залежності спектрів електронного парамагнітного резонансу свідчать про заміщення іонів свинцю іонами перехідних металів у кристалічній гратці напівпровідникових наночастинок. Для нанокристалів Pb1-xMexI2 виявлено наявність ізольованих і взаємодіючих пар іонів Fe3+ у об'ємі нанокристала.
  Повний текст PDF - 1.273 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Савчук А.
  • Столярчук І.
  • Шпорта О.
  • Ткачук В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Савчук А. Й. Оптичні та магнітооптичні властивості нанокристалів напівмагнітних напівпровідників Pb1-xMеxI2 (Me: Mn, Fe) / А. Й. Савчук, І. Д. Столярчук, О. А. Шпорта, В. І. Ткачук // Фізика і хімія твердого тіла. - 2013. - Т. 14, № 4. - С. 745-748. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/PhKhTT_2013_14_4_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Савчук Андрій Йосипович (фізико-математичні науки)
  • Столярчук Ігор Дмитрович (фізико-математичні науки)
  • Шпорта Олександра Анатоліївна (фізико-математичні науки)
  • Ткачук Василь Іванович (хімічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського