Наукова періодика України Проблеми загальної енергетики


Кулик М. М. 
Техніко-економічні аспекти використання споживачів-регуляторів у системах автоматичного регулювання частоти і потужності / М. М. Кулик // Проблеми загальної енергетики. - 2015. - Вип. 1. - С. 20-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/PZE_2015_1_5
В поточному стані Об'єднана енергосистема (ОЕС) України функціонує у складі енергетичного об'єднання, в яке входять енергосистеми Російської Федерації, України та країн Балтії. В цьому об'єднанні функціонує загальна система автоматичного регулювання частоти і потужності (САРЧП), яка використовує ГЕС енергосистеми Росії. Системні аварії, що відбувалися в Україні протягом останніх років (відключення енергоблоків АЕС), показали її прийнятну ефективність. Однак, таке становище не може вважатись нормальним і за сучасних умов довго існувати не буде через низку чинників, серед яких найбільш вагомими є енергетична безпека, приєднання до європейської енергосистеми ENTSO-E, конкурентоздатність та ін. Тому наразі існує гостра необхідність розроблення в структурі ОЕС України сучасної, повноцінної, власної САРЧП. Порівняння техніко-економічних показників розглянутих варіантів побудови підсистеми вторинного регулювання САРЧП демонструє безсумнівну перевагу структури, що використовує споживачі-регулятори (СР) у вигляді теплонасосних систем (ТНС). Побудова САРЧП на основі споживачів-регуляторів потребує на 8,235 млрд грн (1,03 млрд дол. США, або на 38 %) менше капіталовкладень у порівнянні з її традиційним варіантом, що використовує генератори-регулятори. Система АРЧП на основі СР забезпечує чистий річний прибуток обсягом 23,4 млрд грн (2,92 млрд дол. США) та термін окупності капіталовкладень 0,58 року, тоді як ці показники для системи з традиційною структурою становлять 0,81 млрд грн (0,1 млрд дол. США) та 26,8 року відповідно. Система з використанням СР забезпечує зменшення використання природного газу на котельнях та ТЕЦ на 4,33 млрд. куб. м вартістю 20,51 млрд грн (2,56 млрд дол. США), необхідних для вироблення на них 33,9 млн Гкал тепла, оскільки ТНС використовують електроенергію, вироблену без вживання природного газу. Цей фактор забезпечує не тільки високу економічну ефективність зазначеного варіанта структури САРЧП, а й значне зростання рівня енергетичної безпеки держави. Структура САРЧП на основі СР щорічно використовує 4,43 млн т у.п. (3,1 млн т н. е.) скидного техногенного тепла та теплоти довкілля, що окрім забезпечення зростання її економічної ефективності скорочує викиди парникових газів і інших шкідливих речовин. Економічна ефективність структури САРЧП на основі СР у порівнянні з її традиційною структурою становить 22,59 млрд грн (2,82 млрд дол. США) щорічно.
  Повний текст PDF - 1.405 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кулик М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кулик М. М. Техніко-економічні аспекти використання споживачів-регуляторів у системах автоматичного регулювання частоти і потужності / М. М. Кулик // Проблеми загальної енергетики. - 2015. - Вип. 1. - С. 20-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/PZE_2015_1_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кулик Микола Миколайович (технічні науки)
  • Кулик Маргарита Михайлівна (1970–) (юридичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського