Наукова періодика України Онкология


Бурлака А. П. 
Редоксзалежні механізми взаємодії пухлини з кістковим мозком / А. П. Бурлака, І. І. Ганусевич, С. М. Лукін, Є. П. Сидорик // Онкология. - 2013. - т. 15, № 3. - С. 197-203. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/OL_2013_15_3_7
Активація систем генерування супероксидних радикалів комплексами "вільного заліза" в кістковому мозку (КМ) є одним з механізмів, який шляхом активації матриксних металопротеїназ (ММП) забезпечує розповсюдження пухлинних клітин (ПК) в організмі - інвазію та метастазування. Мета роботи - порівняльне вивчення показників вмісту комплексів "вільного заліза" в КМ пацієнтів без онкологічної патології та хворих на рак молочної залози (РМЗ) з метастазами і без них, а також експериментальна перевірка на моделях in vitro та in vivo взаємозв'язку між рівнем комплексів "вільного заліза", генеруванням супероксидних радикалів і NO та активністю ММП (зокрема ММП-2 та -9). Досліджено зразки КМ 18-ти хворих на РМЗ (T2-4N1-2M0-1) (основна група) та 5-ти пацієнтів з політравмою (контрольна група). Дослідження in vtvo проведено на безпородних щурах-самцях з перещепленою карциномою Герена (20 тварин, основна група) та інтактних (10 тварин, контрольна група). Взаємодію ПК і клітин КМ інтактних щурів і тварин з карциномою Герена вивчали в системі in vitro, кокультивуючи клітини протягом 24 год. Використано метод електронно-парамагнітного резонансу (ЕПР), спінові уловлювачі, зимографію. Виявлено аналогічні відмінності спектрів ЕПР КМ пацієнтів основної та контрольної груп, а також тварин з карциномою Герена та інтактних, які вказують на накопичення в КМ як хворих на РМЗ (особливо з M1), так і щурів з пухлиною комплексів "вільного заліза" з прооксидантними властивостями. У пухлинній тканині (карцинома Герена) виявлено підвищені у порівнянні з КМ вихідні показники рівня залізовмісних комплексів, генерування супероксидних радикалів, активності желатиназ ММП-2, -9. Після кокультивування ПК і клітин КМ in vitro наведені показники в клітинах КМ (як інтактних щурів, так і тварин з пухлиною) зростали як на межі контакту з ПК, так і на відстані від нього. Висновки: вплив пухлини на КМ (як in vivo, так in vitro, можна охарактеризувати як накопичення в останньому її метаболітів ("вільного заліза"), які можуть ініціювати нерегульоване генерування супероксидних радикалів і активацію ММП, що створює сприятливі умови для дисемінованих ПК. Тому визначення рівнів генерування супероксидних радикалів та активності ММП в нормальних тканинах хворих на рак може бути корисним під час розробки методів оцінки ризику раннього метастазування.
  Повний текст PDF - 378.239 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бурлака А.
  • Ганусевич І.
  • Лукін С.
  • Сидорик Є.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бурлака А. П. Редоксзалежні механізми взаємодії пухлини з кістковим мозком / А. П. Бурлака, І. І. Ганусевич, С. М. Лукін, Є. П. Сидорик // Онкология. - 2013. - т. 15, № 3. - С. 197-203. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/OL_2013_15_3_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бурлака Анатолій Павлович (1950–) (біологічні науки)
  • Ганусевич Ірина Іванівна (медичні науки)
  • Сидорик Євген Петрович (1931–2016) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського