Наукова періодика України Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу


Кондрат Р. М. 
Особливості видобування нетрадиційного вуглеводневого газу з вугільних родовищ / Р. М. Кондрат, О. Р. Кондрат, Л. І. Пріндин. // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. - 2012. - № 1. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvif_2012_1_7
Зазначено, що нетрадиційний природний газ вугільних родовищ утворюється за відповідних термобаричних умов у надрах землі, у процесі перетворення торфу спочатку в буре, потім в кам'яне вугілля і антрацит. Згідно з зарубіжною класифікацією виділяють лігніти (аналог бурого вугілля), суббітумне і бітумне вугілля, напівантрацити та антрацити. Пористість вугільних пластів зазвичай є дуже низькою і коливається в межах 0,1 - 10 %. Проникність вугільного пласта визначається системою тріщин, оскільки проникність матриці вугілля менша <$E 1~cdot~10 sup -3> мкм<^>2. Вугільний газ складається в основному з метану (88 - 98 %). Вугілля вміщує в 6 - 7 разів більше газу, ніж звичайний колектор такого ж об'єму. Газовміст вугілля змінюється від 0,5 - 30 м<^>3/т для кам'яного вугілля до 35 - 40 м<^>3/т для антрацитів. Близько 98 % газу адсорбовано в порах матриці вугілля і тільки 2 % газу знаходиться у вільному стані у тріщинах породи і розчинено у пластовій воді. Можливі три способи видобування вугільного метану: до, під час і після видобування вугілля. У світовій практиці головним технологічним напрямком видобування вугільного метану є проведення попередньої дегазації вугільного масиву шляхом скерованого буріння свердловин, проведення в них гідророзривів пласта і відпомповування пластової води з тріщин породи з подальшим видобуванням газу, який десорбується з поверхні матриці вугілля. Запропоновано також витісняти метановий газ з вугільних пластів невуглеводневими газами, зокрема діоксидом вуглецю, і здійснювати гравітаційне розвантаження вугільного масиву шляхом створення в нижньому малопотужному пласті вигорілої зони. Після дегазації вугільного масиву розпочинають видобування вугілля. У процесі видобування вугілля і після закриття шахт продовжують відбір шахтного метану через дегазаційні свердловини з використанням вакуумних компресорів. Доцільним є комплексне застосування різних методів видобування вугільного газу і проведення дегазаційних робіт.
  Повний текст PDF - 3.129 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кондрат Р.
  • Кондрат О.
  • Пріндин Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кондрат Р. М. Особливості видобування нетрадиційного вуглеводневого газу з вугільних родовищ / Р. М. Кондрат, О. Р. Кондрат, Л. І. Пріндин. // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. - 2012. - № 1. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvif_2012_1_7.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського