Наукова періодика України Науково-технічний бюлетень Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок і Інституту біології тварин


Прискока В. А. 
Структура ендемічних територій по африканській чумі свиней / В. А. Прискока, А. О. Меженський, М. С. Карпуленко, О. А. Мороз, Я. М. Дзюба, Р. А. Даценко, С. В. Скороход // Науково-технічний бюлетень Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок і Інституту біології тварин. - 2019. - Вип. 20, № 1. - С. 263-271. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ntbibt_2019_20_1_39
Наведено дані щодо виявлення в Україні ендемічних по африканській чумі (АЧС) територій та вивчення їх структури. Такий підхід став можливим через аналіз розвитку епізоотичного процесу впродовж 2012 - 2017 років. Показано, що ендемічний поріг (діагностика спалахів захворювання три роки поспіль) за цей період подолали 8 регіонів України (Чернігівська, Сумська, Рівненська, Полтавська, Одеська, Миколаївська, Черкаська, Київська області). Характерно, що за цим показником деякі неблагополучні за АЧС регіональні території об'єдналися, утворивши дві ендемічні зони. До складу першої зони увійшли Чернігівська, Сумська, Полтавська, Черкаська та Київська області, до складу другої - Одеська та Миколаївська області. Констатовано, що ендемічні зони, до складу яких входять декілька територій з таким же статусом, представляють вищу ланку розвитку епізоотії. Було проведено дослідження і аналіз різних за величиною територій областей, районів, мисливських угідь, населених пунктів з метою вибору найбільш оптимальної для визначення стану ендемічності. Показано, що поріг ендемічності подолали території одного району та 8 областей. Оцінюючи ці результати, а також враховуючи швидкість розповсюдження вірусу та організацію протиепізоотичних заходів, автори вважають, що адміністративна територія області найбільш придатна для визначення стану ендемічності. Встановлено, що кількість неблагополучних за АЧС районів у ендемічних областях коливалась від 40 до 64 %. Автори стверджують, що для досягнення стійкого ендемічного стану територій необхідні постійні джерела чи вогнища інфекції. Цю функцію в епізоотичному процесі забезпечували: наявність вірусу у довкіллі і постійна його передача, захоронення свиней у ямах з порушенням ветеринарно-санітарних вимог, забій свиней в інкубаційному періоді, контамінація вірусом грунту, води, повітря, розповсюдження контамінованих вірусом продуктів м'ясоїдами чи птахами, тощо. Наведено дані, що підтверджують роль диких кабанів, а також методів захоронення свиней у створенні ендемічних територій.
  Повний текст PDF - 393.872 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Прискока В.
  • Меженський А.
  • Карпуленко М.
  • Мороз О.
  • Дзюба Я.
  • Даценко Р.
  • Скороход С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Прискока В. А. Структура ендемічних територій по африканській чумі свиней / В. А. Прискока, А. О. Меженський, М. С. Карпуленко, О. А. Мороз, Я. М. Дзюба, Р. А. Даценко, С. В. Скороход // Науково-технічний бюлетень Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок і Інституту біології тварин. - 2019. - Вип. 20, № 1. - С. 263-271. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ntbibt_2019_20_1_39.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Меженський Андрій Олександрович (1976–) (ветеринарні науки)
  • Карпуленко Максим Сергійович (ветеринарні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського