Наукова періодика України Наукоємні технології


Андріїшин M. П. 
Основні чинники, що впливають на енергетичну ефективність використання природного газу / M. П. Андріїшин, К. І. Капітанчук, О. М. Чернишенко // Наукоємні технології. - 2019. - № 1. - С. 51-58. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nt_2019_1_9
Вперше визначено, що одним із основних критеріїв, що визначає якість природного газу при індексному оцінюванні взаємозаміни газів ДСТУ ISO:13686:2016, є число Воббе. Для ефективного згоряння природного газу значення числа Воббе не повинно відрізнятися від газу G20 у межах двох відсотків. Це особливо стосується імпортного газового обладнання, яке розраховано на газ G20. В противному випадку необхідно змінювати величину тиску подачі газу, або налаштовувати пальники даного обладнання на інший газ. Додатковим критерієм оцінки якості природного газу може бути метанове число, яка корелюється із значенням числа Воббе. Однак, на погляд авторів, мінімальне значення метанового числа MN = 65 відповідно EN 16726:2015 є заниженим, про що викладено в додатках D, F,G даного стандарту. Доведено, що при перевищенні теплоти згоряння природного газу відносно основного тестового газу G20, значення числа Воббе є значно меншим тестового і наближаються до показника числа Воббе газу G222. Процес горіння при цьому наближається до межі проскакування полум'я (маршрут М166, М208), а на маршруті М1204 проходить процес неповного згоряння з жовтим ореолом полум'я та сажоутворенням, як при тестовому газі G21. Тобто, при цілком задовільних показниках теплоти згоряння, робота газоспалювального обладнання приводить до перевитрати природного газу. Природний газ по маршруту М404 практично ідеально підібраний по компонентному складу. Число Воббе рівне 50,41 МДж/м<^>3, але точка роси за вологою становить 15,3 <$E symbol Р>С при величині тиску Р = 3,92 МПа. Це свідчить про те, що відносна вологість природного газу становить 100 %. Абсолютна вологість при температурі 15 <$E symbol Р>С дорівнює 0,44 г/м<^>3, що не стільки приводить до погіршення ефективності його горіння, як до створення умов корозії металу розподільних трубопроводів та можливості утворення гідратів. Пропонується, перед тим як подати природний газ в газорозподільчу систему, проводити комплексні заходи з його підготовки та переробки в місцях видобування, на газопереробних заводах або на станціях змішування, як це відбувається в країнах Європейського Союзу для максимального приведення його якісних показників до основного тестового газу. У державній політиці необхідно переходити від поняття "енергозбереження" до дещо іншого і більш комплексного виміру - "енергоефективність" та вирішувати проблему підвищення ефективного використання природного газу шляхом запровадження новітніх енергоефективних технологій та обладнання, які відповідали б потребам та вимогам сьогодення.
  Повний текст PDF - 542.102 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Андріїшин M.
  • Капітанчук К.
  • Чернишенко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Андріїшин M. П. Основні чинники, що впливають на енергетичну ефективність використання природного газу / M. П. Андріїшин, К. І. Капітанчук, О. М. Чернишенко // Наукоємні технології. - 2019. - № 1. - С. 51-58. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nt_2019_1_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Капітанчук Костянтин Іванович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського