Наукова періодика України Наука. Релігія. Суспільство


Крюков В. Г. 
Значення етноніму "ат-турк" у творах "астрономічного" жанру арабської географії доби раннього Середньовіччя / В. Г. Крюков // Наука. Релігія. Суспільство. - 2013. - № 2. - С. 16-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nrs_2013_2_5
Стаття являє собою спробу комплексного аналізу етимології і семантики етноніму "ат-турк", що поданий у творах, які належать до "астрономічного" жанру арабської писемної традиції IX - початку X століть. Виявлено, що даний етнонім походить від терміна "turk-iit", який являє собою сполучення стародавнього тюркського прикметника "turk" ("сильний"), та монгольського суфіксу множини "ut". З часом цей етнонім поширився на кочове населення Алтаю, Монголії та Східного Сибіру, яке розмовляло архаїчним діалектом пратюркської мови. Той факт, що ал-Х<^>у варізмі уважав токуз-огузів за населення Східного Тюркського каганату, ал-Фаргані локалізував їх на південному сході території розселення тюрків, а в ал-Баттані даний етнонім узагалі відсутній, автор пояснює міграціями токуз-огузів та поступовою втратою ними своєї первісної етнічної назви у процесі асиміляції цих кочівників з іншими етнічними спільностями Центральної та Східної Азії.
  Повний текст PDF - 249.881 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Крюков В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Крюков В. Г. Значення етноніму "ат-турк" у творах "астрономічного" жанру арабської географії доби раннього Середньовіччя / В. Г. Крюков // Наука. Релігія. Суспільство. - 2013. - № 2. - С. 16-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nrs_2013_2_5.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського