Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Кроніковський О. І. 
Особливості комплексоутворення та екстракції бісмуту в системі Ві3+–18-краун-6–ССl3COOН / О. І. Кроніковський, Д. О. Терещук, В. В. Фоменко, О. П. Кроніковська // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 4. - С. 225-231. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_4_25
Досліджено механізм, умови та фактори, що впливають на комплексоутвореня Bi3+ з 18-краун-6 і трихлорацетат-іоном (ТХАІ). Радіус йона Bi<^>3+ (0,120 нм) лише незначною мірою відрізняється від радіусів іонів Tl<^>+ (0,136 нм) і Pb<^>2+ (0,126 нм), які найефективніше екстрагуються за наявності 18С6. Здатність до поляризації іона Bi<^>3+ також досить висока і близька до поляризації Pb<^>2+. Однак в літературі не вдалося відшукати даних про екстракцію комплексів бісмуту з краун-етерами. Причиною цього є, ймовірно, гідроліз Bi<^>3+ в області pH 3 - 5, оптимальної для екстракції комплексів металів з органічними аніонами. Не досягнуто кількісної екстракції Bi<^>3+ у вигляді комплексу з 18С6 з нітратних розчинів за відсутності ТХАІ. Водночас за наявності 18-краун-6 і CCl3COOH за pH 1 бісмут може бути кількісно переведений в органічну фазу. Через відсутність у літературі даних про трихлорацетатні комплекси бісмуту, оціночні значення концентраційних констант стійкості комплексів BiCCl3COO<^>2+ (<$E beta sub 1~=~13~symbol С~3>) та <$E roman {Bi(CCl sub 3 COO) sub 2 sup +}> (<$E beta sub 2~=~8~symbol С~3>) у воді визначено металіндикаторним методом. На основі даних методу зміщення рівноваги розраховано концентраційну константу екстракції (Kекс) комплексу Bi x 18C6 x (CCl3COO)3 хлороформом. При розрахунку Kекс взято до уваги комплексоутворення бісмуту з CCl3COO<^>- у водній фазі та асоціацію 18-краун-6 з CCl3COOH в органічній фазі, оскільки експеримент проводили за pH водної фази рівному 1:lgKекс = 5,0 +- 0,1. З урахуванням впливу йонної сили розчину на активність йонів Bi<^>3+ і трихлорацетат-іонів отримали значення термодинамічної константи екстракції комплексу: lgKекс(терм) = 6,8. Завдяки досить високому значенню Kекс комплексу Bi x 18C6 x (CCl3COO)3 та його кількісному вилученню в області pH 1 - 3 із водного розчину хлороформом, що надає змогу селективно відділити Bi<^>3+ від ряду катіонів металів, які заважають його атомно-абсорбційному визначенню, запропоновано методику екстракційно-атомно-абсорбційного визначення бісмуту в різних об'єктах.
  Повний текст PDF - 357.707 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кроніковський О.
  • Терещук Д.
  • Фоменко В.
  • Кроніковська О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кроніковський О. І. Особливості комплексоутворення та екстракції бісмуту в системі Ві3+–18-краун-6–ССl3COOН / О. І. Кроніковський, Д. О. Терещук, В. В. Фоменко, О. П. Кроніковська // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 4. - С. 225-231. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_4_25.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського