Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Вишняк В. В. 
Виявлення фальсифікатів бджолиного воску методом інфрачервоної спектроскопії відбивання / В. В. Вишняк, С. І. Літвинчук, В. Є. Носенко, Ю. В. Коробка, В. П. Домбровський // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 4. - С. 159-166. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_4_18
Розглянуто проблему ідентифікації натурального бджолиного воску (БВ) і виявлення в ньому сторонніх домішок. Актуальність цієї проблеми пояснюється тим, що БВ широко застосовується в багатьох галузях народного господарства. Значна частина отриманого воску повертається у бджільництво для промислового виробництва вощини. Вощина, виготовлена з фальсифікованого воску, може призводити до погіршення якості продуктів бджільництва, зокрема меду. Вивчено інфрачервоні спектри (ІЧС) відбивання натурального БВ і його фальсифікатів (із вмістом парафіну та церезину) в діапазоні хвиль від 1330 до 2370 нм і виявлено їхні особливості з метою проведення якісного аналізу. Для проведення досліджень підготовлено зразки натурального БВ із різною концентрацією сторонніх домішок. Віск отримано шляхом переплавлення стільників у паровій воскотопці. Досліджено ІЧС відбивання від декількох поверхонь зразків, а саме: гладкої поверхні, що утворюється після плавлення та твердіння зразка, і від подрібнених зразків. Спектри відбивання досліджено за допомогою спектрометра "Infrapid-61". Встановлено, що отримані ІЧС відбивання від гладких поверхонь зразків (бджолиного воску, парафіну, церезину та їх сумішей) мають подібну структуру з двома явно вираженими максимумами різної інтенсивності на довжинах хвиль 1014 і 1726 нм. ІЧС дифузного відбивання подрібнених зразків зазнають певних змін у порівнянні зі спектрами від гладкої поверхні зразків. Найбільш інтенсивні максимуми не змінюють свого положення, але відбувся перерозподіл спектральних ліній за інтенсивністю. ІЧС натурального БВ має ряд особливостей, які відрізняють його від інших спектрів досліджуваних зразків. Запропонований метод може бути застосований для первинного аналізу воскової сировини й успішно використовуватися для виявлення фальсифікованого БВ.
  Повний текст PDF - 496.729 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Вишняк В.
  • Літвинчук С.
  • Носенко В.
  • Коробка Ю.
  • Домбровський В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Вишняк В. В. Виявлення фальсифікатів бджолиного воску методом інфрачервоної спектроскопії відбивання / В. В. Вишняк, С. І. Літвинчук, В. Є. Носенко, Ю. В. Коробка, В. П. Домбровський // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 4. - С. 159-166. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_4_18.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Літвинчук Світлана Іванівна (1978–) (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського