Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Куянов В. В. 
Оцінка технологічних прийомів зменшення емісії азоту в агробіосистемах / В. В. Куянов, В. С. Таргоня, О. М. Миропольський // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 3. - С. 36-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_3_6
Проаналізовано й обгрунтовано технологічні прийоми зменшення емісії азоту на основі розрахунково-графічного методу побудови матеріального балансу існуючих і гіпотетичних варіантів агротехнологій. Визначено основні технологічні прийоми. Нагромадження і переробка гнойової біомаси передбачає: використання закритих і напівзакритих систем ферментації гнойової біомаси і сховищ гною, що надає змогу знизити емісію до 5 %; використання накопичувальних місткостей для рідкого і напіврідкого гною зі зменшеною поверхнею контакту з атмосферним повітрям; додавання в рідкий і напіврідкий гній і послід 5 - 15 % суперфосфату. При цьому втрати азоту зменшуються в 3 - 4 рази, підвищується ефективність використання добрив. Аміак, який утворюється за ферментації гною, перетворює кальцієві солі фосфорної кислоти в легкорозчинні амонійні; використання зволожуваних біофільтрів з ЕМ-препаратами для очищення й утилізації відпрацьованого повітря тваринницьких приміщень і газової фази у разі прискореного анаеробного компостування; використання як складових підстилки природних сорбентів - порід з високою іонообмінною, адсорбційною і каталітичною здатністю (цеоліти, глауконіти, сапоніти, вермикуліти тощо). З'ясовано, що внесення органічних і мінеральних добрив передбачає: використання науково обгрунтованих норм внесення добрив, встановлення межі внесення азотних добрив, яка враховується під час розрахунків норм мінеральних добрив, нітратів і нітриту в сільськогосподарській продукції; використання інгібіторів нітрифікації, які у 2 - 2,5 разу зменшують втрати азоту добрив і підвищують врожайність на 15 - 38 %; використання внутрішньо грунтового внесення рідких добрив знижує втрати азоту до 5 %; виробництво і використання органо-мінеральних добрив пролонгованої дії на основі природних сорбентів, біогумусу, гумусовмісних препаратів і біопрепаратів, які надають змогу на 20 - 50 % підвищити ефективність використання добрив і мають нітратпротекторну дію на продукцію рослинництва. Інтегроване використання технологічних прийомів зменшення емісії азоту в сільськогосподарському виробництві надасть змогу запобігти забрудненню довкілля і зменшити енергетичні витрати на виробництво продукції рослинництва на 15 - 20 % за рахунок зменшення використання енергоємних азотних мінеральних добрив.
  Повний текст PDF - 357.78 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Куянов В.
  • Таргоня В.
  • Миропольський О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Куянов В. В. Оцінка технологічних прийомів зменшення емісії азоту в агробіосистемах / В. В. Куянов, В. С. Таргоня, О. М. Миропольський // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 3. - С. 36-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_3_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Куянов Володимир Вікторович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського