Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Ладанюк А. П. 
Проблема забезпечення стійкості інтелектуальних систем керування технологічними об’єктами / А. П. Ладанюк, Л. О. Власенко, Н. М. Луцька, Я. В. Смітюх // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 2. - С. 7-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_2_3
Розглянуто інтелектуальні системи керування (ІСК) технологічними об'єктами (процесами, агрегатами, комплексами), які мають ряд суттєвих особливостей з точки зору автоматизації, що об'єктивно надає змогу виділити їх в один клас. Виконано аналіз структур ІСК з логічними регуляторами, доведено важливість об'єктивних оцінок стійкості та якості процесів керування технологічними об'єктами. Показано, що сучасні ІСК - це великі складні системи з ієрархічною структурою, побудовані на основі таких основних інтелектуальних технологій, як штучні нейронні мережі, генетичні алгоритми, нечітка логіка, методи діагностики та прогнозування, асоціативна пам'ять тощо, де увага приділяється "неруйнуванню нижнього рівня" за їх побудови. При цьому до них висуваються вимоги, характерні для великих складних систем, а також додаткові, зокрема, специфічні вимоги щодо їх функціонування за різних ситуацій та умов (залежно від технологічного об'єкта) врахування різних видів невизначеностей, недостатності або надлишковості інформації тощо. Однією з головних вимог, окрім вищезазначених, є вимога стійкості ІСК. Стійкість традиційних САР - відома і добре досліджена проблема, а для інтелектуальних систем ця характеристика, особливо методи її визначення, знаходяться в стадії дослідження та на піці розроблення. Розглянуто та наведено варіанти найбільш відомих підходів визначення стійкості для різних типів ІСК. Показано, як змінюється методика визначення стійкості за використання нечітких регуляторів у системах з різними додатковими характеристиками. Так, для суттєво нелінійних об'єктів зі статистичними невизначеностями та невизначеностями, що виникають у математичних моделях, недоцільно використовувати класичні критерії стійкості Михайлова, Рауса - Гурвіца та Найквіста; для нелінійних об'єктів з параметричною невизначеністю та адитивним керуванням можливе використання критерію Найквіста з додатковим виділенням областей на комплексній площині, а для нейромережевої системи - теореми про малий коефіцієнт підсилення.
  Повний текст PDF - 401.912 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Ладанюк А.
  • Власенко Л.
  • Луцька Н.
  • Смітюх Я.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Ладанюк А. П. Проблема забезпечення стійкості інтелектуальних систем керування технологічними об’єктами / А. П. Ладанюк, Л. О. Власенко, Н. М. Луцька, Я. В. Смітюх // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 2. - С. 7-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_2_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ладанюк Анатолій Петрович (технічні науки)
  • Власенко Лідія Олександрівна (технічні науки)
  • Луцька Наталія Миколаївна (технічні науки)
  • Смітюх Ярослав Володимирович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського