Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Пономаренко В. В. 
Вплив фізичних властивостей рідин на роботу рідинно-газових ежекторів / В. В. Пономаренко, М. М. Пушанко, А. М. Слюсенко, О. А. Єщенко // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 2. - С. 111-120. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_2_14
У класичних струминних апаратах як активне сопло в основному використовується струминна форсунка з компактним струменем рідини, а взаємодія фаз у приймальній камері відбувається лише із зовнішньою поверхнею факела розпилення з подальшим вирівнюванням характеристик у камері змішування. У разі використання струминних апаратів для здійснення тепломасообмінних процесів, що характерно для харчової промисловості, більш доцільно використовувати активне сопло у вигляді відцентрово-струминної форсунки з диспергованим струменем рідини. Внаслідок появи поздовжніх і поперечних хвиль струмінь рідини розпадається на краплі на незначній відстані від сопла. Поверхня контакту фаз значно збільшується і процеси масопередачі прискорюються багатократно. З урахуванням того, що в цей період мають місце кавітаційні явища, кінцеві ефекти, формування поверхні крапель та її переформатування у разі співударів, то робота ежекторів вкрай ефективна під час проведення в них технологічних процесів. Виходячи з оцінки рівня знань процесів і фізичних явищ, що відбуваються в струминних апаратах, з метою створення обладнання з високими експлуатаційними характеристиками, в дослідженні розглянуто вплив лише двох факторів на роботу ежекторів: типу активного сопла і фізичних властивостей рідини, що диспергується. Для встановлення особливостей гідродинаміки емульсії в камері змішування струминних апаратів було створено гідравлічний стенд, на якому досліджувався ежектор з прозорими камерами змішування діаметрами 8, 15, 19, 27, 45 мм та струминною і відцентрово-струминною форсункою як робочого сопла з діаметрами сопел 4, 6, 8 мм. Встановлено залежність коефіцієнта ежекції від типу розпилювача й тиску. Досліджено роботу рідинно-газового ежектора з диспергованим струменем рідини на модельних цукрових і крохмальних розчинах концентрацією 12, 16,6 % та встановлено вплив фізичних властивостей рідини на роботу ежектора. За малих тисків подачі рідини на сопло форсунки (до 0,25 МПа) коефіцієнт ежекції залежить від властивостей рідини: збільшення концентрації розчинів призводить до зниження ежектуючої здатності. У разі збільшення тиску, під яким відбувається розпилення рідини, вплив її фізичних властивостей на роботу ежектора зникає.
  Повний текст PDF - 596.347 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пономаренко В.
  • Пушанко М.
  • Слюсенко А.
  • Єщенко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пономаренко В. В. Вплив фізичних властивостей рідин на роботу рідинно-газових ежекторів / В. В. Пономаренко, М. М. Пушанко, А. М. Слюсенко, О. А. Єщенко // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 2. - С. 111-120. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_2_14.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пушанко Микола Миколайович (технічні науки)
  • Єщенко Оксана Анатоліївна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського