Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Мазуренко О. О. 
Теплометричні способи та прилади вимірювання теплофізичних характеристик харчових продуктів / О. О. Мазуренко, Д. П. Коломієць, В. В. Луценко, О. Г. Мазуренко // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 1. - С. 139-160. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_1_15
Більшість сировини і готових продуктів харчової промисловості є термолабільними матеріалами. Тому для розробки нових енергозберігаючих процесів і обладнання термічної обробки таких матеріалів необхідна інформація про ефективні значення їх теплофізичних характеристик, причому одержана за умов, максимально наближених до виробничих. За таких обставин аналіз існуючих способів і приладів визначення теплофізичних характеристик на предмет їх придатності для дослідження характеристик термолабільних матеріалів з мінімальними похибками є актуальним науковим завданням. Показано, що найбільш придатними для одержання даних про ефективні значення теплофізичних характеристик термолабільних матеріалів є теплометричні способи та прилади комплексного визначення характеристик, тобто способи та прилади, які надають змогу визначати теплопровідність і теплоємність матеріалу одночасно з одного досліду. Наведено результати аналізу способів визначення метрологічних характеристик ТФХ-приладів, з яких випливає, що найбільш часто характеристики цих приладів розраховують за результатами дослідів з робочими еталонами. При цьому зазначено, що такий спосіб визначення характеристик приладу має ряд недоліків, основним серед яких є відмінність контактних опорів системи "прилад - зразок дослідного матеріалу" і системи "прилад - зразок робочого еталону". Ця відмінність збільшує похибку під час визначення баластних опорів приладу і, як наслідок, зменшує точність визначення характеристик матеріалів. Встановлено, що для підвищення точності результатів комплексного визначення ТФХ матеріалів необхідно всі метрологічні характеристики приладу визначати за результатами експериментів з дослідним матеріалом, а не з еталонним. Тобто відносно ТФХ-приладу зразок дослідного матеріалу одночасно має бути еталонним матеріалом. Розроблено спосіб одночасного визначення метрологічних характеристик приладу і теплофізичних характеристик матеріалу за результатами експерименту зі зразком дослідного матеріалу за умов, наближених до виробничих.
  Повний текст PDF - 575.011 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мазуренко О.
  • Коломієць Д.
  • Луценко В.
  • Мазуренко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мазуренко О. О. Теплометричні способи та прилади вимірювання теплофізичних характеристик харчових продуктів / О. О. Мазуренко, Д. П. Коломієць, В. В. Луценко, О. Г. Мазуренко // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 1. - С. 139-160. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_1_15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Мазуренко Олександр Олександрович (технічні науки)
  • Мазуренко Ольга Олександрівна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського