Наукова періодика України Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету


Лущай В. І. 
Варшавське повстання 1944 р. в контексті його передумов, причин та наслідків / В. І. Лущай // Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету. - 2018. - Вип. 50. - С. 440-450. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npifznu_2018_50_57
Досліджено проблему Варшавського повстання 1944 р., в контексті його передумов, причин та наслідків, що було частиною операції "Буря". Встановлено, що ключовими воєнно-політичними передумовами Варшавського повстання було потрапляння Польщі влітку 1944 р. у сферу дій радянської армії (РА) та політичного впливу СРСР внаслідок розгрому групи армій "Центр" і виходу РА до території Польщі, а також утворення 21 липня 1944 р. у Москві Польського комітету національного визволення (ПКНВ) на противагу еміграційному уряду С. Миколайчика. Аналіз воєнних передумов Варшавського повстання 1944 р., врахування очевидної переваги РА у силах і засобах після розгрому групи армій "Центр", наявності південних плацдармів на західному березі Вісли, ситуації всередині німецького вищого військового командування після замаху на А. Гітлера 20 липня 1944 р. та становища німецьких військ на варшавському напрямку наприкінці липня, наявних у Варшавській окрузі кількадесят тисяч бійців Армії Крайової (АК), формують висновок, що на початку серпня РА була здатна у короткостроковій перспективі звільнити Варшаву від німців. Проте в ніч на 1 серпня наступ РА було призупинено до 9 вересня, в чому, зважаючи на вищезазначені воєнно-політичні передумови повстання, вбачається політична мотивація Кремля через задуми про комуністичне майбутнє Польщі та усунення політичної конкуренції шляхом знищення АК руками німців. Незважаючи на несприятливі обставини, недостатню озброєність повсталих, значну перевагу німецьких військ над повсталими у силах і засобах ведення бойових дій, повстанці опанували близько третини території Варшави, включно з частинами правобережної Праги й Чернякува з виходом до берега Вісли, що давало оперативні можливості для її форсування РА з її східного берега. Проте, внаслідок відсутності допомоги з боку РА до початку її наступу на Прагу 9 вересня 1944 р., неможливості дієвої допомоги з боку союзницьких сил та суттєвої переваги німецьких військ Варшавське повстання 1944 р. завершилося поразкою і значними людськими жертвами.
  Повний текст PDF - 155.691 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лущай В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лущай В. І. Варшавське повстання 1944 р. в контексті його передумов, причин та наслідків / В. І. Лущай // Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету. - 2018. - Вип. 50. - С. 440-450. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npifznu_2018_50_57.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Лущай Володимир Іванович (історичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського