Наукова періодика України Наукові вісті КПІ


Юркова О. І. 
Структура і механічні властивості квазікристалічного Al94Fe3Cr3-сплаву, консолідованого в умовах квазігідростатичного стиску / О. І. Юркова, О. В. Бякова, О. І. Кравченко, Д. В. Гущик // Наукові вісті Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2017. - № 5. - С. 81-89. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2017_5_12
Квазікристалічні сплави на основі Al належать до класу найновітніших металевих матеріалів для застосування в легких інженерних конструкціях, насамперед в авіації, автотранспортній галузі. Зазначені матеріали найчастіше виготовляють у вигляді порошків, що зумовлено великою продуктивністю методів порошкової металургії. Отже, важливе значення у виготовленні виробів належить методам компактування порошків, але це пов'язано з певними труднощами, тому вибирати їх потрібно, зважаючи не тільки на схильність квазікристалів до крихкого руйнування, але і на метастабільну природу квазікристалічних фаз. Певні можливості в цьому напрямі надає метод квазігідростатичного стиску, який може забезпечити нетривіальну комбінацію властивостей міцності та пластичності матеріалів. Мета дослідження - вивчення впливу високого тиску за умов квазігідростатичного стиску на формування структури, фазового складу і механічних властивостей квазікристалічного Al94Fe3Cr3-сплаву. Порошок сплаву Al94Fe3Cr3 з розміром частинок <$E symbol Г~40> мкм виготовлено методом диспергування розплаву струменями води з високим тиском. Консолідацію порошку сплаву здійснювали в умовах квазігідростатичного стиску в комірках високого тиску за кімнатної температури під тиском 2,5; 4 і 6 ГПа. Структуру, фазовий склад і механічні характеристики сплаву досліджували методами скануючої електронної мікроскопії (СЕМ), рентгеноструктурного аналізу та мікромеханічних випробувань. За допомогою методів фазового рентгенівського аналізу та СЕМ встановлено повне збереження вмісту квазікристалічної ікосаедричної фази (і-фази) в структурі Al94Fe3Cr3 сплаву після його консолідації за різного тиску (2,5; 4 і 6 ГПа) за умов квазігідростатичного стиску за кімнатної температури. Незважаючи на високий тиск, прикладений під час консолідації, морфологія частинок квазікристалічної фази, що містяться в деформованому матричному <$E alpha>-Al твердому розчині, залишається незмінною. Механічні властивості консолідованого сплаву перевищують аналогічні характеристики сплаву, компактованого гарячою екструзією. Висновки: консолідація порошку Al94Fe3Cr3-сплаву за умов квазігідростатичного стиску надає можливість повного збереження частинок метастабільної квазікристалічної і-фази в алюмінієвій матриці, що забезпечує комбінацію високої міцності та достатньої пластичності, необхідної для використання в інженерній практиці.
  Повний текст PDF - 540.94 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Юркова О.
  • Бякова О.
  • Кравченко О.
  • Гущик Д.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Юркова О. І. Структура і механічні властивості квазікристалічного Al94Fe3Cr3-сплаву, консолідованого в умовах квазігідростатичного стиску / О. І. Юркова, О. В. Бякова, О. І. Кравченко, Д. В. Гущик // Наукові вісті Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2017. - № 5. - С. 81-89. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2017_5_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бякова Олександра Вікторівна (1949–) (технічні науки)
  • Кравченко Оксана Іванівна (сільськогосподарські науки)
  • Кравченко Олександр Іванович (технічні науки)
  • Кравченко Олена Іванівна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського