Наукова періодика України Наукові вісті КПІ


Чернятевич А. Г. 
Уточнення термодинамічної моделі рафінування конвертерної ванни під час продувки через триярусну кисневу фурму / А. Г. Чернятевич, Л. С. Молчанов, П. О. Юшкевич // Наукові вісті Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2017. - № 5. - С. 72-80. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2017_5_11
За сучасних умов киснево-конвертерний процес є основним способом виробництва металопродукції масового призначення. При цьому у зв'язку з дефіцитом якісних шихтових матеріалів особливо актуальними є ресурсо- і енергоощадні технології. Для оптимізації конвертерного виробництва сталі за сучасних умов перспективним є використання вдосконалених порівняно з відомими конструкцій кисневих фурм для верхньої продувки. Мета дослідження - отримання інформації щодо термодинамічної моделі продувки конвертерної ванни через триярусну фурму з уточненням закономірностей перебігу окисних процесів у межах реакційної зони 160-тонного промислового конвертера. Проведений аналіз має теоретичний характер і базується на виявленні впливу температури й тиску на закономірності перебігу окисних процесів у межах реакційних зон, що формуються при проникненні кисневих струменів в об'єм металевої ванни, спіненої шлакометалевої емульсії та газів, що відходять у робочому просторі конвертера. Як термодинамічний параметр для оцінки ймовірності перебігу хімічних реакцій було використано енергію Гіббса. При цьому вплив тиску на окисні процеси в конвертерній ванні оцінювали відповідно до формули Вант-Гоффа. Представлено термодинамічні особливості перебігу окисних процесів у ванні 160-тонного кисневого конвертера при використанні триярусної фурми. Для первинної реакційної зони характерний перебіг реакцій окиснення марганцю, кремнію, вуглецю, заліза газоподібним киснем. У вторинній реакційній зоні відбуваються хімічні реакції окиснення кремнію та вуглецю розчиненим у металі киснем, а також відновлення оксиду заліза вуглецем. Наявність або відсутність на поверхні розплаву шлакової фази практично не впливає на ймовірність хімічних перетворень у межах як первинної, так і вторинної реакційних зон. Для вторинних додаткових кисневих струменів характерне окиснення оксидних складових шлакової і газової фаз. Висновки: уточнено термодинамічну модель окисних процесів у первинній і вторинній реакційних зонах, які утворені при взаємодії з ванною 160-тонного конвертера надзвукових і звукових кисневих струменів, що витікають із роздільних груп сопел (Лаваля та циліндричних) кінцевика верхньої триярусної фурми.
  Повний текст PDF - 363.372 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Чернятевич А.
  • Молчанов Л.
  • Юшкевич П.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Чернятевич А. Г. Уточнення термодинамічної моделі рафінування конвертерної ванни під час продувки через триярусну кисневу фурму / А. Г. Чернятевич, Л. С. Молчанов, П. О. Юшкевич // Наукові вісті Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2017. - № 5. - С. 72-80. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2017_5_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Чернятевич Анатолій Григорович (технічні науки)
  • Молчанов Лавр Сергійович (технічні науки)
  • Юшкевич Павло Олегович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського