Наукова періодика України Наукові вісті КПІ


Голуб Н. Б. 
Продукування водню при анаеробній ферментації відходів кукурудзи і соняшнику / Н. Б. Голуб, Д. І. Драпой // Наукові вісті Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2016. - № 3. - С. 13-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2016_3_4
Проблематика. Одержання водню - альтернативного енергоносія з відновлюваної сировини (сільськогосподарських відходів). Мета дослідження - встановлення раціональних параметрів попередньої лужної обробки відходів соняшнику та кукурудзи для підвищення швидкості продукування водню асоціацією мікроорганізмів. Для дослідження якісного та кількісного складу біогазу, що утворюється в процесі ферментації, використано метод газової хроматографії. Для визначення зон лізису та контролю видового складу асоціації мікроорганізмів використано методи світлової мікроскопії. Визначено вплив 5, 10, 20, 30, 40 %-ної концентрації лугу за попередньої обробки відходів кукурудзи та соняшнику на вихід водню в процесі анаеробної ферментації протягом 1, 2 і 3 год. Найвищій вихід водню спостерігається за обробки 20 %-ним розчином NaOH протягом 3 год. Досліджено вихід водню в процесі ферментації за об'ємного співвідношення інокуляту та культурального середовища (0,0267 г у 1 см<^>3) 1:6; 1:3; 1:2; 2:3; 1:1. Вміст мікроорганізмів у суспензії інокуляту 0,0011 г/см<^>3. Показано, що за використання асоціації, яка збагачена мікроорганізмами родів Clostridium і Bacillus, вихід водню у газовій фазі досягає 87,5 - 4,2 % за умови співвідношення інокуляту і культурального середовища 2:3. Досліджено процес ферментації за двох температурних режимів: 22 +- 2 і 35 +- 2 <^>oC. Показано, що підвищення температури з 22 +- 2 і 35 +- 2 <^>oC надає змогу збільшити вихід водню у 2 рази; найвищій вихід водню спостерігається при проведенні ферментативного процесу за значень рН 6 - 6,5. Зниження рН спричиняє зміну метаболічних шляхів з ацетатного типу бродіння в бік утворення бутирату, що призводить до зниження виходу водню. Зроблено висновки, що найбільш ефективним методом попередньої обробки субстрату для процесу одержання водню за анаеробної ферментації відходів кукурудзи та соняшнику (1:1) є обробка 20 %-ним розчином NaOH протягом 3 год. Максимальний вихід водню спостерігається за співвідношення інокуляту і культурального середовища 2:3 за значень рН 6 - 6,5 і температури 35 +- 2 <^>oC.
  Повний текст PDF - 280.165 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Голуб Н.
  • Драпой Д.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Голуб Н. Б. Продукування водню при анаеробній ферментації відходів кукурудзи і соняшнику / Н. Б. Голуб, Д. І. Драпой // Наукові вісті Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2016. - № 3. - С. 13-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2016_3_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Голуб Ніна Борисівна (1959–) (педагогічні науки)
  • Драпой Дарина Ігорівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського