Наукова періодика України Нейрофизиология


Коцан І. Я. 
Показники когерентності ЕЕГ-ритмів у перебігу когнітивної активності як маркери креативності мислення: гендерна специфіка / І. Я. Коцан, Н. О. Козачук, І. П. Кузнєцов, А. І. Поручинський // Нейрофизиология. - 2016. - Т. 48, № 4. - С. 305-314. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NFL_2016_48_4_11
На основі результатів психологічного тестування чоловіків і жінок віком 18 - 21-го року було розподілено на 4 групи осіб із низькою та високою продуктивністю дивергентного (креативного, нерутинного) мислення (n від 18 до 33). Результати реєстрації ЕЕГ (19 відведень) було використано для розрахунку коефіцієнтів когерентності коливань дельта-, тета-, альфа 1-, альфа2-, альфа3-, бета- та гамма-частот у парах відведень та інтегральних показників когерентності в межах передніх і задніх ділянок кори та взаємодії цих ділянок (коефіцієнтів взаємодії - КВ1 - КВ3 відповідно). ЕЕГ реєстрували в стані спокою та в перебігу розв'язання когнітивних тест-завдань конвергентного та дивергентного типів. Виявилося, що у чоловіків з вищою продуктивністю дивергентного мислення значення КВ1 (котрий характеризує когерентність асоціативних зв'язків у межах передніх ділянок кори), розраховані для осциляцій всіх частотних діапазонів ЕЕГ під час реалізації тест-завдань обох типів звичайно перевищують відповідні значення в групі "низькокреативних" чоловіків. У "висококреативних" чоловіків аналогічні перевищення спостерігались і КВ2 для низько- та середньочастотних ЕЕГ-ритмів (дельта-, тета- та альфа-). На відміну від цього значення "міжзональних" КВЗ для тета-, бета- та гамма-активності у "висококреативних" чоловіків були нижчими. У жінок обох груп подібної специфіки КВ1-КВЗ практично не спостерігалося, тобто даний аспект виявив чітку гендерну специфіку. Гендерна належність та тип виконуваного тест-завдання не були факторами, що суттєво впливають на розраховані абсолютні значення КВ. Знайдені відмінності показників когерентності, вірогідно, пов'язані з різними стратегіями виконання когнітивних завдань у чоловіків та жінок. Одержані факти надають змогу вважати, що вказані співвідношення інтегральних показників когерентності можуть використовуватись як ЕЕГ-маркери підвищеної продуктивності дивергентного мислення у чоловіків. Гнучкіші стратегії мислення у жінок, вірогідно, забезпечуються мінливішими, ніж у чоловіків, нейрофізіологічними кортикальними механізмами, які не знаходять чіткого відображення в характері інтракортикальних взаємодій, оцінюваних за показниками когерентності.
  Повний текст PDF - 583.496 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Коцан І.
  • Козачук Н.
  • Кузнєцов І.
  • Поручинський А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Коцан І. Я. Показники когерентності ЕЕГ-ритмів у перебігу когнітивної активності як маркери креативності мислення: гендерна специфіка / І. Я. Коцан, Н. О. Козачук, І. П. Кузнєцов, А. І. Поручинський // Нейрофизиология. - 2016. - Т. 48, № 4. - С. 305-314. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NFL_2016_48_4_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Коцан Ігор Ярославович (1960–) (педагогічні науки)
  • Козачук Наталія Олександрівна (1968–) (біологічні науки)
  • Кузнєцов Ілля Павлович (1979–) (біологічні науки)
  • Поручинський Андрій Іванович (1971–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського