Наукова періодика України Нейрофизиология


Радченко Н. В. 
Особливості ГАМК-ергічного контролю функції кровообігу нейронами довгастого мозку щурів / Н. В. Радченко, Л. М. Шаповал, Т. Л. Давидовська, Л. Г. Степаненко, О. В. Дмитренко, В. Ф. Сагач // Нейрофизиология. - 2013. - Т. 45, № 6. - С. 515-524. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NFL_2013_45_6_4
У гострих експериментах на наркотизованих уретаном щурах досліджено особливості участі гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) у медулярному контролі функції кровообігу щурів. Мікроін'єкції ГАМК (10<^>-10 або 10<^>-8 M) у медулярні ядра (парамедіанне і латеральне ретикулярні ядра - PMn та LRN відповідно, обопільне ядро - AMB) супроводжувалися розвитком гіпо- або гіпертензивних реакцій, що носили дозозалежний характер. Знайдено певні відмінності у структурі викликаних ін'єкціями ГАМК гемодинамічних реакцій. Так, у розвиток гіпотензивної реакції, зумовленої введенням ГАМК у PMn, серцевий і судинний компоненти були залучені приблизно рівною мірою (у разі значного гальмування хроногропної функції серця). В основі гіпотензивної реакції на введення ГАМК у LRN лежав переважно судинний компонент, а серцевий компонент був менш вираженим. У разі введення ГАМК в AMB спостережено значне зниження рівня діастолічного артеріального тиску та частоти серцевих скорочень. Що ж до ГАМК-індукованих гіпертензивних реакцій за участю нейронів PMn і LRN, то в їх розвитку переважав судинний компонент, а вплив на хронотропну функцію серця був менш вираженим. Ін'єкції конкурентного антагоніста ГАМКА-рецепторів бікукуліну (10<^>-7M) у медулярні ядра, що досліджувалися, супроводжувалися підвищенням рівня систолічного та діастолічного артеріального тиску, а також збільшенням частоти серцевих скорочень, тобто в реалізації гіпотензивних ефектів ГАМК задіяні чутливі до бікукуліну ГАМКА-рецептори. Після пригнічення активності нейронної NO-синтази ін'єкції ГАМК у медулярні ядра не спричиняли розвитку гіпотензивних реакцій, а ГАМК-індуковані гіпертензивні реакції послаблювалися, що свідчить про можливість взаємодії ГАМК з оксидом азоту в нервовому контролі діяльності серцево-судинної системи. Виявлено, що ефекти ін'єктованої в медулярні ядра ГАМК залежать від активності Na<^>+, K<^>+-АТФази, ензиму плазматичної мембрани кардіоваскулярних нейронів.
  Повний текст PDF - 1.309 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Радченко Н.
  • Шаповал Л.
  • Давидовська Т.
  • Степаненко Л.
  • Дмитренко О.
  • Сагач В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Радченко Н. В. Особливості ГАМК-ергічного контролю функції кровообігу нейронами довгастого мозку щурів / Н. В. Радченко, Л. М. Шаповал, Т. Л. Давидовська, Л. Г. Степаненко, О. В. Дмитренко, В. Ф. Сагач // Нейрофизиология. - 2013. - Т. 45, № 6. - С. 515-524. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NFL_2013_45_6_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Радченко Наталія Володимирівна (біологічні науки)
  • Давидовська Тамара Леонідівна (біологічні науки)
  • Сагач Вадим Федорович (1943–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського