Наукова періодика України Мінералогічний журнал


Герасимець І. М. 
Метаміктні мінерали з лужнопольовошпатових сієнітів Українського щита / І. М. Герасимець, Г. О. Кульчицька, В. М. Бельський // Мінералогічний журнал. - 2019. - Т. 41, № 1. - С. 35-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2019_41_1_6
На Українському щиті відомо три масиви лужнопольовошпатових (ЛПШ) сієнітів з Zr-REE мінералізацією - Азовський, Яструбецький і Великовисківський. Головні рудні мінерали сієнітів (бритоліт, аланіт, чевкініт і циркон) представлені здебільшого метаміктними або напівметаміктними різновидами. Мета роботи - визначити, наскільки генезис метаміктних мінералів у лужнопольовошпатових сієнітах узгоджується з гіпотезою, що аморфний стан речовини спричинений радіоактивним опроміненням. Виконано порівняльний аналіз форми метаміктних і кристалічних різновидів, облямівок довкола метаміктних мінералів, утворених зовнішніх і внутрішніх тріщин, вмісту U, Th, REE, Y та інших домішок. Результати дослідження не дають підстав пов'язувати аморфізацію рідкіснометальних мінералів сієнітів з опроміненням під дією радіоактивних домішок. Аморфізація мінералів з ЛПШ сієнітів спричинена підвищеним загальним вмістом "неформульних" компонентів, а не лише оксидів радіоактивних елементів. Передбачається, що метаміктні мінерали утворилися із окремих крапель силікатного розплаву, збагаченого на Zr, REE, P, C та інші елементи, що поступово відокремлювалися від магматичного розплаву внаслідок ліквації. Багатокомпонентний склад лікватів на тлі швидкого охолодження до температури солідуса призвів до їх загартування. Утворені склоподібні мінерали, наближалися за складом до конкретних мінеральних видів, але на тлі низької температури через надмірність несумісних компонентів зберегли невпорядковану структуру.
  Повний текст PDF - 851.637 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Герасимець І.
  • Кульчицька Г.
  • Бельський В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Герасимець І. М. Метаміктні мінерали з лужнопольовошпатових сієнітів Українського щита / І. М. Герасимець, Г. О. Кульчицька, В. М. Бельський // Мінералогічний журнал. - 2019. - Т. 41, № 1. - С. 35-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2019_41_1_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Луньова Ірина Миколаївна (геологічні науки)
  • Кульчецька Ганна Олександрівна (геологічні науки)
  • Бельський Володимир Миколайович (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського