Наукова періодика України Мінералогічний журнал


Язвинська М. В. 
Еколого-геохімічна оцінка поверхневих відкладів території Стремигородського родовища / М. В. Язвинська // Мінералогічний журнал. - 2016. - Т. 38, № 2. - С. 72-81. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2016_38_2_7
Наведено результати дослідження вмісту супутніх мікроелементів у поверхневих відкладах Стремигородського титанового родовища з метою їх еколого-геохімічної оцінки. Стремигородське родовище є типовим прикладом корінного магматичного родовища. Визначено хімічний склад корінних порід і порід осадового комплексу, що їх перекривають. Виконано їх порівняння за вмістом рудного (титану) та акцесорних елементів як територіально, так і за розрізом. Порівняння хімічного складу досліджуваних гірських порід корінного родовища ільменіту з даними різних авторів показало, що особливість порід родовища полягає у підвищеному вмісті більшості досліджуваних компонентів. Район розповсюдження титанового родовища характеризується значним перевищенням валового вмісту супутніх для титанових родовищ хімічних елементів у поверхневих відкладах. Порівняльна характеристика 2-х досліджуваних ділянок - "умовно безрудної" та Стремигородського родовища на території досліджень надала змогу визначити природний вплив титанових родовищ на формування хімічного складу грунтів і антропогенний внесок у формування аномальних полів у процесі майбутньої розробки родовища. Розраховано показники екологічної небезпеки поверхневих відкладів території Стремигородського родовища, за якими встановлено відсутність небезпеки у еколого-геохімічному плані за наявності титанового родовища у породах. З метою встановлення еколого-геохімічної оцінки поверхневих відкладів за вмістом мікроелементів розраховано показники щодо ступеня екологічної безпеки - Кс (відносно фонового вмісту), КК (відносно кларку літосфери) на 2-х досліджуваних ділянках - "умовно безрудній" та Стремигородського родовища. Встановлено, що елементами-концентраторами у поверхневих відкладах є Ni, Co, Cr, Cu; елементами, які розсіюються, - Mn, V, Pb, Zn, Ti; Кс всіх елементів не перевищує 2. Зроблено висновок, що поверхневі відклади території можна вважати "умовно чистими" за всіма показниками екологічної небезпеки.
  Повний текст PDF - 264.692 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Язвинська М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Язвинська М. В. Еколого-геохімічна оцінка поверхневих відкладів території Стремигородського родовища / М. В. Язвинська // Мінералогічний журнал. - 2016. - Т. 38, № 2. - С. 72-81. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2016_38_2_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Язвинська Мирослава Вікторівна (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського